کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش صنایع شیمیایی معدنی

در سال 2011 شهرداری دالیان بهره برداری از کارخانه تولید پاراکسیلن که سال 2009 راه اندازی شده بود را متوقف کرد این تصمیم پس از تخریب کارخانه در اثر جز و مدهای بزرگ و سیلابها و نشت مواد شیمیایی خطرناک گرفته شد. حادثه فیلیکس برو در سال 1974 در انگلستان که در یک کارخانه شیمیایی رخ داد و منجر به مرگ 28 نفر شد، فاجعه سوسو در 1976 در ایتالیا، حادثه بوپال در 1984 در هند که در کارخانه تولید حشره کش رخ داد و منجر به مرگ 4 هزار نفر شد و چندین و چند حادثه مهم دیگر باعث شد که تولید و انبارسازی مواد خطرناک شیمیایی در شهرها با تردید مواجه شده و سیاستگذاران به دنبال راهکارهای ایمنی و حفاظتی برای شهرها باشند. گاز مایع كه به منظور صادرات و به میزان ۱۹۰۰۰۰۰ تن در سال تولید میشود. بنابراین خواهشمندیم در صورت تمایل به همکاری با هرکدام از این شرکت ها، حتما کنترل های لازم را انجام بدهید. در حقیقت برای اینکه به فرآورده های نفتی مختلف دست پیدا کنیم مثل تولید فلزات و آلیاژهای مختلف، تهیه محصولات متنوع شیمی مانند اسیدها و بازها و نمکها، سنتز ترکیبات آلی مختلف، تهیه کودهای شیمیایی متنوع، انواع رنگ ها، لعاب ها و سرامیک ها، تولید انواع پودرهای شوینده، صابون ها و شامپوها و دیگر مواد بهداشتی و آرایشی، تهیه روغن های نباتی، داروهای پزشکی و محصولات غذایی انواع پلاستیک، لاستیک، کائوچو، پلیمر، چسب، الیاف مصنوعی، سوخت های اتومبیل و هواپیما و هزاران هزار ماده شیمیایی متنوع دیگه نیاز به این داریم که کار رو روی مواد اولیه با موفقیت انجام بدهیم و برای این کار باید از ساختار و کیفیت ذرات تشکیل دهنده یا همون اتم ها و مولکول های آن ها اطلاعات کافی در دست داشته باشیم.

کار موفقیت آمیز روی مواد شیمیایی مستلزم آگاهی از ساختار و کیفیت ذرات تشکیل دهنده به عبارتی اتم ها و مولکول های آن هاست. به هرحال حجم و تعداد مواد شیمیایی مورد استفاده زندگی روز به روز در حال افزایش است با همه این مفید بودن، امروزه تاسیسات شیمیایی منشاء بزرگ ریسک هستند فجایع مختلف شیمیایی که در اقصی نقاط جهان رخ داده باعث شکل گیری راهبرد خروج تاسیسات و کارخانجات شیمیایی از شهرها شده است. خواهرزاده های من هم کنکوری هستند، وقتی وارد اتاقشان می شوم و از هر درس کلی کتاب تست می بینم که همه وقتشان را می گیرد تاسف می خورم، اینطوری فقط ذهنشان آشفته تر می شود.به آنها می گویم درست است آرزویی در دلتان دارید برایش سخت تلاش می کنید و حتی به آن می رسید اما آیا ارزش دارد تا این حد سختی بکشید؟ به طور کلی این موضوع پذیرفته شده است که زمانی که این شاخص برای صنعتی بالاتر از 2.5 باشد، صنعت مورد نظر به عنوان صنعتی مزیت نسبی قوی درنظر گرفته می شود. من در حال حاضر تصمیم دارم با خودآموزهای زبان انگلیسی جی۵، زبانم را قوی کنم تا بتوانم روان انگلیسی صحبت کنم چون اصلا برای کلاس رفتن وقت ندارم .

وقتی در طول روز حداقل ۴ ساعت برای یک کلاس کنکور وقت می گذاری پس کی می خواهی به آرامش خاطر برسی؟ » من هم گفتم: «چون برای خودت خلوتی نساختی، آن آرامش درونی را نداشتی ». صدها برابر بیش از آنچه امروز شاهد آن هستیم، ظرفیت توسعه دارد. هنگامی که طوفان هاروی در سال 2017 هوستون در ایالات متحده را درنوردید آبهای مجاور در اثر طغیان به مواد شیمیایی و زباله های شیمیایی آلوده شدند بنابر گزارش نیویورک تایمز در اثر آسیب دیدن کارخانه شیمیایی شورون فیلیپس در این شهر حدود 15تن هیدروکسید سدیم و مقدار زیادی بنزن به عنوان ماده سرطان زا وارد آبها کرده بود.بنابر همین گزارش در ایالات متحده 2500 سایت شیمیایی در مناطق مستعد سیل استقرار یافته اند و 1400 مورد از آنها در مناطقی واقع شده اند که آژانس مدیریت اضطراری فدرال آنها را در ردیف مکانهای دارای بالاترین خطر سیل قرار داده است. همچنین دولت استانی جیانگ سو تصمیم گرفت تعداد شرکتها و کارخانجات تولید کننده مواد شیمیایی را از حدود 5500 کارخانه به زیر 1000 کارخانه در سال 2022 برساند. در حالی که در سال 2003 چین 7.78 درصد از کل گردش مالی محصولات شیمیایی جهان را به خود اختصاص داده بود و چهارمین تولید کننده محصولات شیمیایی در جهان بود در سال 2013 با فروش 1047.3 میلیارد یورویی سهم 33.2 درصدی از کل فروش جهانی و بزرگترین تولید کننده محصولات شیمیایی با اختلاف بسیار زیاد با آمریکا و اتحادیه اروپا بوده است که 16.7 درصد از کل تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است.

صنایع پتروشیمی در ایران برای اولیه بار در سال ۱۳۴۲ با بهره برداری از مجتمع كودهای شیمیای در مرودشت شیراز آغاز شد و بعد از آن شركت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد و منجر به احداث واحدهای متعدد و گوناگون این صنعت در كشور گردید كه شامل مجتمع ها و واحدهای موجود در شركت ملی صنایع پتروشیمی و واحدهای موجود در سایر بخش ها می باشد. به طور کلی کاربرد عمده مواد پتروشیمیایی در تولید محدوده وسیعی از پلیمرها است. این بچه ها متحمل ضررهای زیادی می شوند که مهمترینش افسردگی است. من کاری با بچه های تنبل ندارم اما واقعا برای دوستانی که سخت کوش هستند حیف است. در حقیقت حوادثی مانند فلیکس بورو ، سوسو، تری مایل آیلند و بوپال حاکی از یک واقعیت است که تاسیسات شیمیایی علیرغم ارزش اقتصادی انکارناپذیر برای کشورها و شهرها، بسیار خطرآفرین بوده و یک ضرورت را یادآور می شوند که این تاسیسات و صنایع باید از داخل و حریم شهرها رخت بربندند.