کارخانجات صنایع شیمیایی در ایران (تولیدکننده – صادرکننده) – آرال شیمی

هر ساله هفتة نخست اردیبهشت ماه به عنوان “هفته مشاغل” فرصت مغتنمی است تا دانش آموزان دوره های مختلف تحصیلی با مشاغل گوناگون و لزوم آنها در جامعه آشنا شوند. با کسب دانش بیشتر تو دانشگاه ها میشه نیروهای انسانی ماهرتری تربیت کرد تا به وسیله اونها در آینده فناوری های شیمیایی رو در کشورمون توسعه و بهبود ببخشیم. وقتی نیروی انسانی آموزش دیده و با تجربه نباشه کارهای طراحی و مهندسی، تولید، تعمیر و نگهداری، تحقیق و توسعه به خوبی انجام نمیشه و همیشه با مشکل همراهه. بنابراین اگر صنایع شیمیایی کشور جایگاه شایسته خود را پیدا کنند، توسعه رشته صنایع شیمیایی در دوره متوسطه دوم و کاردانی به منظور آموزش تکنسینهای کارآزموده، امری اجتنابناپذیر است. به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش رشته صنایع شیمیایی رو تاسیس کرده و با توجه به صنایع بسیار عظیم شیمیایی که در کشور وجود داره میشه فهمید که آینده شغلی هنرجویان این رشته بسیار روشنه. از آنجا که صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مهم ترین و بزرگترین صنعت در کشور ما می باشد، تعدادی از فارغ التحصیلان رشته صنایع شیمیایی در این صنعت استخدام می شوند. ایالات متحده آمریکا پیشروترین کشور جهان در تولید محصولات شیمیایی است.

مهم ترین موضوع در خرید و فروش مواد شیمیایی کیفیت و همچنین قیمت آن ها است. مزیت های لوله های PVC نسبت به لوله های چدنی در این است که این لوله ها مشکلاتی از جمله ساییدگی و زنگ زدگی را ندارند و قیمتشان نیز از لوله های چدنی کمتر است. پودر های رختشویی جزیی جدا ناپذیر از زندگی انسان می باشند که بشر هر روزه با مصرف آن سر و کار دارد و تقاضا برای آن نیز روز به روز در حال افزایش می باشد. باید توجه داشت که شکوفایی صنایع مختلف با توسعه رشتههای فنیوحرفهای ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارد. مخلوط زایلن ها كه كابرد زیادی در تولید مواد نرمكننده و صنایع ناسجی دارد. در حالت کلی میتوان گفت که پتاسیم میتواند همیشه برای گیاهان مفید باشد و معمولا موجب ایجاد بازدهی بالا در گل ها و گیاهان گردد. این شرکت با بهره گیری از افراد متخصص و مجرب در زمینه تولید و تهیه مواد شیمیایی، همواره تهیه مواد اولیه با کیفیت و در عین حال با قیمت مناسب را در راستای کار خود قرار داده است و سعی بر ایجاد رضایت در مشتری داشته است. شرکت تخصصی شیمیایی مهباد مهر تجارت با مسئولیت محدود در سال 1390فعالیت بازرگانی خود را در حوزه واردات و صادرات آغاز کرده است که بصورت تخصصی در زمینه مواد شیمیایی فعال می باشد .

روسیه یکی از صنایع رو به رشد تولیدی محسوب می شود. براساس برنامه پیشبینی شده وزارت صنایع، واحد تولید اسید ترفتالیك به ظرفیت تولید پنجاه و پنج الی شصت و پنج هزار تن در سال با استفاده از پارازالین تولیدی مجتمع اراك در محل كارخانه پلی اكریل احداث خواهد شد. مواد اولیه مورد نیاز طرح از مجتمع پتروشیمی اراك تامین خواهد شد. صنایع شیمیایی یکی از بزرگ­ترین انواع صنایع تولیدی در کشورهای توسعه­ یافته یا در حال توسعه به شمار می­ آیند، به طوری­که طیف وسیعی از محصولاتی که به طور روزمره در همه جنبه­ های زندگی مورد استفاده قرار می­گیرند؛ در این صنایع تولید می­شود. صنایع شیمیایی یکی از بزرگترین انواع صنایع تولیدی در کشورهای توسعهیافته یا در حال توسعه به شمار میآیند، به طوریکه طیف وسیعی از محصولاتی که به طور روزمره در همه جنبههای زندگی مورد استفاده قرار میگیرند؛ در این صنایع تولید میشود. همچنین با برخورداری از چندین شریک تجاری در کشورهای امارات متحده عربی، انگلستان و چین در حوزه تدارکات خارجی و تامین تجهیزات، مواد و حلال های شیمیایی از بهترین تولید کنندگان و مطابق با استاندارد های بین المللی ایفای نقش می نماید و مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز صنایع و تولیدکنندگان داشته باشد.

از آنجایی که صنایع شیمیایی مبتنی بر علم و فناوری است، توسعه آن در کشورهای توسعه یافته اهمیت بیشتری دارد، اما در حال حاضر بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز تولیدکنندگان مهم چندین ماده شیمیایی هستند. فروش ماده نرمکننده دی. تهیه حلالهای كلردار از دی كلروراتیلن تولیدی در مجتمع پتروشیمی بندر امام میتواند احتیاجات داخلی خشك شوییها و واحدهای دیگر را هم با ظرفیت تولید سالیانه پانزده هزار تن در سال (پركلرواتیلن و تریكلرواتیلن) كاملاً برطرف سازد. دی كلرور اتیلن كه ماده اولیه تولید كلروروینیل است. در حقیقت برای اینکه به فراورده های نفتی مختلف دست پیدا کنیم مثل تولید فلزات و آلیاژهای مختلف، تهیه محصولات متنوع شیمی مانند اسیدها و بازها و نمکها، سنتز ترکیبات آلی مختلف، تهیه کودهای شیمیایی متنوع، انواع رنگها، لعابها و سرامیکها، تولید انواع پودرهای شوینده، صابونها و شامپوها و دیگر مواد بهداشتی و آرایشی، تهیه روغنهای نباتی، داروهای پزشکی و محصولات غذایی انواع پلاستیک ، لاستیک ، کائوچو، پلیمر، چسب، الیاف مصنوعی ، سوخت های اتومبیل و هواپیما و هزاران هزار ماده شیمیایی متنوع دیگه نیاز به این داریم که کار رو روی مواد اولیه با موفقیت انجام بدیم و برای این کار باید از ساختار و کیفیت ذرات تشکیل دهنده یا همون اتم ها و مولکول های آن ها اطلاعات کافی در دست داشته باشیم.