کارخانجات صنایع شیمیایی در ایران (تولیدکننده – صادرکننده) – آرال شیمی

مدیریت هماهنگ, نیروهای متخصص با تجربه, ارتباطات قوی و توانمندی اطلاعات با حرکت در مسیرآخرین قوانین و مقررات بازرگانی وحجم زیاد واردات، این شرکت را توانمند ساخته است. مداخله مستقیم دولت در توسعه صنعت از طریق برنامه سرمایه گذاری دولت دنبال می شد و مداخله غیر مستقیم از طریق اجرای سیاست های صنعتی، مدیریت انگیزه بنگاه ها و قیمت گذاری پیگیری می شد. با وجود سرمایه گذاری های قابل توجه در سالهای انتهایی قبل از پیوستن به سازمان جهانی تجارت و سالهای بعدی، میزان سهم تقاضای بازار برای مواد شیمیایی اساسی، که در صنایع بالادستی تولید می شوند، در سال 2003 بسیار قابل توجه بوده است. پیوستن چین به سازمان جهانی تجارت مزیت قابل توجه دسترسی به بازار جهانی به خصوص امریکا را برای چین هموار کرده است که با تعهد دولت برای کاهش تعرفه ها همراه بوده است. زنجیر مزیتها، مشوقها و حمایتها زمانی که به صنایع مکمل در پایین دست تولیدات مواد اولیه پتروشیمی می رسد، قطع یا بسیار نحیف و غیر قابل اتکا می شود و انگیزه و جسارت لازم را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوجود نمی آورد. از آن زمان سهم سرمایه گذاری هایی که توسط کمیسیون برنامه ریزی دولت کنترل می شد و از طریق بودجه تامین مالی می شد به تدریج کاهش یافت.

با وجود کاهش سهم سرمایه گذاری های دولتی در بلند مدت، بیشتر طرح های توسعه در صنعت پتروشیمی از طریق دنباله ای از برنامه های پنج ساله توسط برنامه ریزان دولتی دنبال می شد. بیشتر این کاهش در تعرفه واردات به مذاکرات تجاری چندجانبه طی فرایند پیوستن به سازمان جهانی تجارت مربوط می شود که طی آن دولت ها متعهد به کاهش تعرفه واردات شده اند. چین به عنوان کشوری در حال توسعه که به لحاظ تاریخی سیاست های اقتصادی فعالانه ای را دنبال کرده است مثال خوبی از پایداری سیاست های حمایتی از صنایع پایین دستی بعد از پیوستن به سازمان جهانی تجارت در راستای خلق ارزش افزوده بالاتر و تامین مواد اولیه بازار داخل بوده است. بنابراین با اطمینان می توان گفت شکوفایی اقتصاد ملی تا حدود بسیاری در پرتو شیمی و صنایع شیمیایی امکانپذیر است. همانطور که می دانید کشور ما منابع انرژی خدادادی با ارزشی مثل نفت، گاز و مواد معدنی مختلفی دارد اما فقط داشتن آن ها کافی نیست و کشوری می تواند نسبت به بقیه کشورها ثروت و قدرت بیشتری بدست بیاورد که بتواند بر پایه دانش کافی از این منابع بهره برداری کند.صنایع شیمیایی نقش مهمی در ایجاد زمینه های لازم برای پیشرفت های بزرگ دارد و به سبب گستردگی آن یکی از منابع مهم اشتغال در کشور است.

ما همواره تلاش می کنیم که به شیوه های گوناگون از طریق مقالات و ویدیوهای متعدد، شما را با حوزه هایی چون صنایع شیمیایی، مواد شیمیایی خوراکی و دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی، آزمایشگاهی، پلاستیک و پلیمر، رنگ و رزین، تصفیه آب و کشاورزی و دامپروری، آشنا نماییم. وارداتی را شامل می شد. وی ضمن تاکید بر اینکه باید برای صنایعی که در کشور مصرف آب بالایی دارند برنامهریزی کرد، افزود: صنایعی که در کشور مصرف آب بالایی دارند شامل فولاد، ذوبآهن و پتروشیمی هستند. بهرامی ضمن تاکید بر اینکه باید قانون مناسبی برای کاهش مصرف آب در صنایع وجود داشته باشد، تصریح کرد: هرچند قوانین زیستمحیطی در کشور وجود دارد اما برای کاهش مصرف آب در صنایع قانونی تعبیه نشده است از این رو برای اینکه صنایع انگیزه لازم برای کاهش مصرف آب را داشته باشند باید با قانون الزام را به وجود آورد. هرچند این رقم در نگاه نخست نسبت به صنایع بزرگ اندک به نظر میرسد اما با در نظر گرفتن بیش از ۸۰هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در کشور، حجم انبوهی از آب برای این صنایع لازم است. دبیر ستاد توسعه فناوریهای آب، خشکسالی فرسایش و محیطزیست معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوری با اشاره به اینکه باید به جای ذخیره آب و فاضلاب آن را به آب شرب یا قابل تصفیه تبدیل کرد، تصریح کرد: متاسفانه ذخیره آب در مخازن رو باز با مشکلات فراوانی مواجه است در صورتی که میتوان با تصفیه آن با استفاده از دستگاههای صنعتی علاوه بر صرفهجویی آن را تبدیل به آب شرب یا قابل تصفیه کرد.

این موضوع برای کشورهای در حال توسعه که به لحاظ تاریخی یکی از مهمترین ابزارهای استراتژی صنعتی آنها استفاده از تعرفههای بالا برای کالاهای نهایی بوده است مهم و راهگشا بوده است. میزان مصرف محصولات شیمیایی در چین در طی سالهای 1994 تا 2004 رشد فزاینده ای را داشته است به طوری که در طی این مدت به طور متوسط سالانه 12.47 درصد مصرف محصولات شیمیایی در داخل رشد داشته است. در حقیقت برای اینکه به فرآورده های نفتی مختلف دست پیدا کنیم مثل تولید فلزات و آلیاژهای مختلف، تهیه محصولات متنوع شیمی مانند اسیدها و بازها و نمک ها، سنتز ترکیبات آلی مختلف، تهیه کودهای شیمیایی متنوع، انواع رنگ ها، لعاب ها و سرامیک ها، تولید انواع پودرهای شوینده، صابون ها و شامپوها و دیگر مواد بهداشتی و آرایشی، تهیه روغن های نباتی، داروهای پزشکی و محصولات غذایی انواع پلاستیک، لاستیک، کائوچو، پلیمر، چسب، الیاف مصنوعی، سوخت های اتومبیل و هواپیما و هزاران هزار ماده شیمیایی متنوع دیگه نیاز به این داریم که کار رو روی مواد اولیه با موفقیت انجام بدهیم و برای این کار باید از ساختار و کیفیت ذرات تشکیل دهنده یا همون اتم ها و مولکول های آن ها اطلاعات کافی در دست داشته باشیم.