کارخانجات صنایع شیمیایی در ایران (تولیدکننده – صادرکننده) – آرال شیمی

به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس، مهندس شاهپور قنبری در جلسه کمیته راهبری شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز اظهار داشت: این شهرک با هدف ایجاد بستر مناسب برای استقرار شرکتهای فنی، مهندسی و مشاورهای به صنایع پائیندستی شیمیایی، نفت، گاز و پتروشیمی راهاندازی شده است. وی افزود: بر اساس قانون، واحدهای مستقر در شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز از معافیتهای گمرکی مناطق ویژه اقتصادی نیز برخوردار میشوند. علاوه بر این، صنایع شیمیایی یکی از حوزه هایی ست که با سرعت بسیاری در حال رشد است، سرعت رشد این حوزه طی نیم سال 2017 به 30.8% می رسد. اما از اوایل قرن بیستم، نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده خام اولیه برای تهیه و تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مورد نیاز انسان، اهمیت و نقش بسزایی پیدا کرد. از ویژگیهای بارز کارخانه صنایع شیمیایی رازی، میتوان به فضای وسیع سالنهای تولید اشاره کرد که امکان تولید انواع مختلف چسب در بخشهای مجزا را فراهم نموده است، این مهم و بهرهگیری از دستگاههای پیشرفته و به روز دنیا، موجب بالا رفتن حجم تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی میگردد. این مجموعه در زمینه همکاری با برند های شیمیایی مهم خارجی مثل Wilmar مالزی،Iffco مالزی، KLK مالزی، Roquette فرانسه، Cargill آلمان، Maize Products و GULSHAN هند، SKC کره جنوبی و San Fu تایوان از طریق شرکت Diplomat International FZCO امارات که از سال 2004 در زمینه واردات مواد اولیه شیمیایی به کشوراست˓ فعالیت دارد.

با کسب دانش بیشتر تو دانشگاه ها میشه نیروهای انسانی ماهرتری تربیت کرد تا به وسیله اونها در آینده فناوری های شیمیایی رو در کشورمون توسعه و بهبود ببخشیم. قنبری همچنین از اعمال فعالیتهای مالیاتی، بیمهای برای واحدهای دانشبیان مستقر در شهرک فناوری صنایع شیمیایی خبر داد و بیان کرد: تمام مشوقها و مزیتهای موجود در پارکهای علم فناوری در شهرک فناوری صنایع شیمیایی نیز اعمال میشود. قنبری در ادامه با اشاره به ظرفیتهای موجود در مرکز خدمات کسب و کار شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز با 5هزار و 334متر مربع زیر بنا گفت: در حال حاضر 27 شرکت مشاور و دانشبیان درحوزههای طراحی، فنی، مهندسی، مشاورهای و آزمایشگاهی در این مرکز مستقر شده اند. صادرات انواع مختلف کائوچو به اعتبار رشد گسترده ی تولید، هم از نقطه نظر فناوری و هم به لحاظ مقیاس و حجم، روز به روز سودآورتر می گردد. تولوئن كه برای كاربرد آن در تولید حلالها است و به عنوان ماده اولیه صنایع دیگر هم استفاده میشود. درسده حاضر صنایع شیمیایی با پیشرفت های اعجاب انگیزی همراه شده و توسعه های شایان توجهی یافته است که با نگاهی ساده به زندگی شهری و روستایی به اهمیت آن پی می بریم.

بر اساس شکل فوق میتوان مشاهده کرد که تقریبا در نیمی از ۹ اقتصاد بزرگ دنیا، سهم صنعت شیمیایی در تولید ناخالص ملی بیش از ۴ درصد است. شکل زیر نشان میدهد که سهم صنعت پتروشیمی هر کشور از تولید ناخالص ملی آن چقدر است. سهم هر کشور از تولید ناخالص دنیا و تولید مواد شیمیایی متفاوت است. این واحد نیز در كنار ذوبآهن اصفهان افتتاح و شروع به تولید نموده است. با اتمام پروژه در سال 1387 و بهره برداری از خط تولید اسید سولفوریک با عیار 98% ، این شرکت بعنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان اسید سولفوریک فعالیت خود را شروع نمود. اما همه دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای از جمله دانش آموزان رشته صنایع شیمیایی میتونن از طریق ورود به دانشگاه و طی مراحلی که در طرح زیر اومده در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدن. ماموریت ابتدایی ناد پلیمر تامین چسب شیمیایی آکرلیک و رزین فنولیک مورد استفاده در صعنت مواد تخصصی شیمیایی مانند پد سلولزی تعریف شده است. طرح توسعه و تولید متانول در این واحد نیز به اجرا درآمده است. وایت یکی از کتابهای تخصصی انتشارات دانشگاه پیام نور است که برای تدریس در رشته شیمی این دانشگاه طراحی و تدوین شده است.

این بخش در ماه اکتبر سالجاری با 34 درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل 2.3 میلیارد دلار صادرات داشته است. بر اساس داده های انجمن صادرکنندگان مواد شیمیایی و محصولات استانبول، حجم صادرات صنایع شيميايی و فرآوردههای شیمیایی با 34 درصد افزايش نسبت به اكتبر سال گذشته به 2.31 ميليارد دلار رسيد. نوسانات دما می تواند تأثیرات منفی بر فرآیندهای تولید یا آزمایش در صنایع شیمیایی و دارویی داشته باشد. مدیرعامل مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس از تکمیل زیرساختها در نخستین شهرک فناوری صنایع شیمیایی کشور در شیراز خبر داد و گفت: این شهرک صنعتی آماده جذب سرمایهگذاران است. وی افزود: در حال حاضر ساختمان مرکز خدمات کسبوکار شهرک فناوری صنایع شیمیایی راهاندازی و به بهرهبرداری رسیده و طراحی شهرک برای استقرار واحدهای مرتبط با صنایع شیمیایی نیز به پایان رسیده است. چه چیزی باعث توسعه فناوری فرایندهای شیمیایی میشه؟ مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی با داشتن بیش از 20 سال سابقه در تولید مواد شیمیایی خالص و فوق خالص، بزرگترین تولید کننده مواد شیمیایی آزمایشگاهی و دارویی در خاورمیانه میباشد. در راستای ارتقاء سطح علمی و کیفیت خدمات این شرکت در حال آماده سازی جهت اخذ گواهینامه آکرودیت سازمان غذا و دارو و استاندارد ISO 17025 می باشد.