معرفی رشته صنایع شیمیایی

بر اساس حکم صادره از سوی دکتر حسین مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن، محمد مشاری به سمت مدیرعامل شرکت صنایع شیمیایی ایران از شرکت های تابعه بانک صنعت و معدن منصوب شد. شرکت معدنی املاح ایران در سال 1363 باهدف اکتشاف، استخراج و فرآوری نمکهای صنعتی بخصوص سولفات سدیم و کلرور سدیم تاسیس شد. همچنین این شرکت ضمن پیاده­ سازی الزامات و دستورالعمل­ های GMP، برای نخستین بار در سال 1396 موفق به اخذ گواهی­نامه GMP برای تولید مواد شیمیایی گرید دارویی از سازمان غذا و داروی کشور گردیده است. نقش انکارناپذیر صنایع شیمیایی معدنی در توسعه زیربنایی و پتانسیل بالای کشور در گسترش این صنایع ضرورت گسترش تحقیقات بنیادین و کاربردی در این بخش را از اوایل دهه هفتاد شمسی دو چندان کرده است. از این رو این آزمایشگاه بعنوان نخستین و تنها آزمایشگاه تحقیقاتی مرتبط با صنایع شیمیایی معدنی کشور وباهدف ارتقائ سطح دانش کشور در صنایع شیمیایی معدنی و گسترش مرزهای دانش از طریق توسعه فعالیت های پژوهشی و ایجاد امکانات و فضای مورد نیاز برای انجام پروژه های تحصیلات تکمیلی دانشجویان و پاسخگویی به نیازهای پژوهشی صنایع شیمیایی معدنی کشور در سال 1372 تأسیس گردید. در کشور ایران نیز سهم صنعت شیمیایی از تولید ناخالص ملی برابر ۵ درصد میباشد.

با توجه به كمبود رزین ملامین فرمالدئید در نظر است كه ظرفیت واحد موجود قدس به دو برابر ظرفیت فعلی افزایش یابد. شرکت صنایع شیمیایی شیراز با ظرفیت تولید روزانه 120 تن فرمالین و 240 تن انواع چسب های اوره فرمالدئید، چسب های ملامین اوره فرمالدئید و رزین های آغشته سازی، یکی از شرکت های پیشرو در تامین مواد اولیه صنایع نئوپان و تخته فشرده در ایران میباشد. مواد اولیه این طرح اسید فلوروسیلیسیك بازیابی شده ازگازهای فلور متصاعد شده از واحد فعلی اسید فسفریك مجتمع شیمیایی رازی است كه در حال حاضر به هدر میرود. در حقیقت برای اینکه به فراورده های نفتی مختلف دست پیدا کنیم مثل تولید فلزات و آلیاژهای مختلف، تهیه محصولات متنوع شیمی مانند اسیدها و بازها و نمکها، سنتز ترکیبات آلی مختلف، تهیه کودهای شیمیایی متنوع، انواع رنگها، لعابها و سرامیکها، تولید انواع پودرهای شوینده، صابونها و شامپوها و دیگر مواد بهداشتی و آرایشی، تهیه روغنهای نباتی، داروهای پزشکی و محصولات غذایی انواع پلاستیک ، لاستیک ، کائوچو، پلیمر، چسب، الیاف مصنوعی ، سوخت های اتومبیل و هواپیما و هزاران هزار ماده شیمیایی متنوع دیگه نیاز به این داریم که کار رو روی مواد اولیه با موفقیت انجام بدیم و برای این کار باید از ساختار و کیفیت ذرات تشکیل دهنده یا همون اتم ها و مولکول های آن ها اطلاعات کافی در دست داشته باشیم.

لذا متناسب با فناوری های جدید برای به روز کردن محتوای آموزشی، تغییراتی دربرنامه های درسی این رشته صورت گرفته تا دانش آموختگان از توانایی های مطلوب برای ورود به بازار کار برخوردار شوند. همچنین باید مهارت های پایه مثل صحبت کردن و نوشتن و گوش دادن فعال و درک مطلب رو داشته باشن. به نظر میرسد که شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک سازمان توسعهای با تجربه و دارای شهرت ملی و بین المللی، باید نقش هدایتگری (سکانداری) این صنعت را برعهده بگیرد و حاکمیت نیز با فهم این موضوع و تفویض اختیارات کافی به این شرکت، شرایط را برای این امر مهیا نماید. دانش آموزان رشته صنایع شیمیایی علاوه بر دروس عمومی باید در پایه دهم دروس تخصصی عملیات آزمایشگاهی در صنایع شیمیایی، عملیات دستگاه ها در صنایع شیمیایی، دانش فنی پایه (صنایع شیمیایی) و نقشه کشی فنی رایانه ای( مواد و فرآوری) رو بگذرونن و در پایه یازدهم دروس تخصصی کنترل فرآیندهای شیمیایی سرویس و نگهداری تجهیزات صنایع شیمیایی و در پایه دوازدهم نیز دروس تخصصی عملیات کنترل کیفیت در صنایع شیمیایی، عملیات در سایت کارخانه های صنایع شیمیایی و دانش فنی تخصصی (صنایع شیمیایی) رو بگذرونن. از طرفی سابقه و جایگاه منحصر به فرد گرایش تحصیلی صنایع شیمیایی معدنی در دانشگاه علم و صنعت، پایه ریزی و تاسیس چنین آزمایشگاهی را ضروری می نمود.

کتابهای انتشارات دانشگاه پیام نور توسط اساتید متخصص نوشته شدهاند. این کتابها از یک ساختار واحد پیروی میکنند و به گونهای طراحی شدهاند که تقریبا دانشجو را از حضور استاد بینیاز میکنند. در واقع گردش مالی و کارخانجات شیمیایی در همه جای دنیا به طور یکنواخت توزیع نشده است اما آیا توزیع آنها با یکدیگر نسبتی دارد؟ همانطور که میدونین کشور عزیزمون منابع انرژی خدادادی با ارزشی مثل نفت، گاز و مواد معدنی مختلفی داره اما فقط داشتن اونها کافی نیس و کشوری میتونه نسبت به بقیه کشورها ثروت و قدرت بیشتری بدست بیاره که بتونه بر پایه دانش کافی از این منابع بهره برداری کنه. از نمک طعام برای هیدروکلریک اسید، سدیم کربنات، سود، گاز کلر، سدیم و … قنبری افزود: واحدهای فنی و مشاوره ای در زمینههای صنایع شیمیایی و نفت و گاز و پتروشیمی، متقاضیان احداث آزمایشگاه، واحدهای صنعتی هایتک و دارای فناوری بالا و شرکتهای فعال در حوزه صادرات صنایع شیمیایی میتوانند در این شهرک مستقر شوند. مسیرهای توسعه حرفه ای رشته صنایع شیمیایی چیه؟