معرفی رشته صنایع شیمیایی

علاوه بر آن ماده اولیه بیشتر داروها مثل آنتی بیوتیکها از ترکیبات نفتی استخراج میشود. علاوه بر آن، آنان از خود قیر نیز به عنوان یک ماده غیرقابل نفوذ، استفاده میکردند. شرکت کلرپارس افتخار دارد علاوه بر تامین بخش عمده ای از نیازهای کشور، محصولات تولیدی خود را به بیش از 26 کشور جهان صادر نماید . محصولات این كارخانه الیاف نایلونی میباشد كه در صنایع نساجی، لاستیكسازی و فرش ماشینی مصرف عمده دارد. صنعت پتروشیمی تامین کننده اصلی مواد مصرفی مورد نیاز در بیشتر صنایع شیمیایی، برق و الکترونیک، نساجی، پزشکی، خودروسازی، لوازم خانگی، غذایی و … مواد اولیه مورد نیاز این طرح پروپیلن (تولید مجتمع پتروشیمی اراك) و آمونیاك و اسید سولفوریك تولید داخلی میباشد. تیم بازرگانی پیشگامان شیمی از برترین شرکتهای تأمینکننده مواد اولیه در ایران است. از آن جمله می توان به خانواده شوینده ها، رنگ ها، مواد آزمایشگاهی و غیره اشاره داشت که نقش بسیار مهمی را در ارتباط با ما دارند و خواسته یا ناخواسته در ارتباط با آن ها می باشیم. در ادامه فهرست نهایی حرفههای مرتبط با رشته در سطح ملی تدوین شد و به دنبال آن مسیر توسعه حرفهای (انتخاب مسیر ارتقا و پیشرفت و ایجاد انگیزه و ارتقای مهارت و شایستگی) و ارتباط حرفهها با رعایت کدهای مرتبط مشخص شد.

از طرفی اعتماد به مرکز فروشی که بتواند محصولاتی با کیفیت ارائه دهد بصورتی که اطمینان از کیفیت و خلوص مواد باشد نیز مشکل شده است. فرآوردههای مجتمع پتروشیمی بندر امام به دو دسته بزرگ (الف) پلاستیكها و لاستیك مصنوعی و (ب) مواد شیمیایی تقسیم میشوند. در حال حاضر ۲۰۰۰۰ تن ارتوزایلن مصرفی پتروشیمی بندر امام از خارج تامین میگردد. دو مجتمع پتروشیمی بندر امام و طرح پتروشیمی اراك (در كنار پالایشگاه هفتم) به عنوان طرحهای مادر صنایع پتروشیمی لقب گرفتهاند. این شركت در سال ۱۳۵۷ (ه.ش) با تولید الیاف پلی استر در اصفهان آغاز به كار كرد. اما با افزایش نظارت بر معاملات مواد شیمیایی و ایجاد قوانینی برای کمتر شدن مواد تقلبی و بی کیفیت و همینطور کاهش آسیب به محیط زیست و سلامت انسان ها، ارزش این معاملات در سال 2019 کاهش یافته و به مقدار 94/3 تریلیون دلار رسیده است. پلیال كه به منظور تولید اسفنج مصنوعی، تشك، صندلی مورد استفاده قرار میگیرد. ظرفیت تولید این واحد صنعتی ۳۲۸۰۰ تن الیاف پلی استر و ۱۸۰۰۰ تن الیاف آكریلیك میباشد كه در صنایع نساجی برای تولید انواع پارچه و پتو مورد استفاده قرار میگیرد. طرح تولید اكریلونیتریل كه ماده اولیه تهیه الیاف مصنوعی آكریلیك است، به منظور استفاده شركت پلی اكریل اصفهان به ظرفیت ۴۰۰۰۰ تن در سال پیشبینی شده است.

از اوایل قرن بیستم نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده اولیه برای تهیه بسیاری از ترکیبات شیمیایی مورد نیاز انسان، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش رشته صنایع شیمیایی را تاسیس کرده و با توجه به صنایع بسیار عظیم شیمیایی که در کشور وجود دارد می شود فهمید که آینده شغلی هنرجویان این رشته بسیار روشن است. محصولات این واحد تولیدی در تهیه ظروف ملامین- چسب نئوپان و انواع روكشها مورد استفاده دارد. شرکت صنایع شیمیایی سبز پارسیان با ۱۰ سال فعالیت در زمینه بازرگانی، بازیافت و تولید حلال های آلی، از سهم بازار قابل توجهی برخوردار بوده و به جهت عقیده راسخ به کارآفرینی در حوزه دانش بنیان، با روی باز از کارآفرینان نوپا دعوت می نماید تا در حوزه های تولید حلال های آلی، پوشش دهنده ها، چسب و مواد آب بندی، تکنولوژی نوین، سوخت بنزین و گازوئیل بخصوص مواد و تجهیزات بالابرنده کیفیت سوخت، فرایند های سولفورزدایی مواد آروماتیک، فرایند تولید حلال های آروماتیک، استری، کتونی، الکلی و پلاستیسایزرها و همچنین تولید مواد رقیق کننده، به جهت مشارکت در سرمایه، دانش و تکنولوژی و راه اندازی واحد های آزمایشگاهی، پایلوت و صنعتی اقدام نمایند. هدف ان تربیت نیروی انسانی متعهد و کارشناسی است که بتواند کارگاه ها و آزمایشگاه های مرتبط با صنایع شیمیایی را راه اندازی، سرپرستی و کنترل نماید و با کسب مهارت لازم در بخش های مختلف صنعت به فعالیت بپردازد و بتواند بر عملکرد های تکنسین های صنایع شیمیایی نظارت داشته باشد.

بنزن كه برای تولید بعضی از پاككنندهها و همچنین به منظور صادر كردن تولید میشود. در حال حاضر در برخی از كشورها محصول ( MTBE ) را به جای تترااتیل سرب به منظور جلوگیری از آلودگی هوا استفاده میكنند. رومیان و یونانیان هم از مواد قیری به منظور غیرقابل نفوذ کردن بدنه کشتیها و همچنین روشنایی و گرم کردن بهره میگرفتند. کاربرد فرآورده نفتی آنقدر گسترده است که تهیه سوخت موشک هدایت شونده، سفینه فضایی، ماهواره و حتی ساخت قطعات داخلی آنها را هم در بر میگیرد. این تجهیزات خود از اجزای کوچکتری تشکیل شدهاند که انواع الکتروموتور، گیربکس صنعتی، پمپ سانتریفیوژ، دوزینگ پمپ، پمپ دیافراگمی و لوب پمپ از اصلیترین آنها هستند. شرکت سام تجهیز امکان تامین این تجهیزات از برندهای معتبر و مطرح سازنده الکتروموتور، گیربکس و پمپ همچون sew آلمان، بونفیلیولی ایتالیا و دیگر برندها را داشته و نیازهای کارخانهها و صنایع شیمیایی و شرکتهای پتروشیمی کشورمان را در این زمینه برآورده سازد. استفاده از آخرین تکنولوژی دوستار محیط زیست (تکنولوژی ممبرانی) در تولید کلر و سود سوز آور، باعث شده تولیدات شرکت عاری از هرگونه ناخالصی جیوه و دوستدار محیط زیست باشد که این مزیت بسیار ارزشمندی برای محصولات این شرکت محسوب میگردد.