صنایع شیمیایی – شرکت تکتا افق برگزیده پارس شرکت تکتا افق برگزیده پارس

این صنعت خود به بخش ثانویه تعلق دارد و اگرچه شامل بسیاری از فعالیتهای دیگر از جمله ساخت و ساز و معدن است ، اما فعالیتی محسوب می شود که بیشترین وزن را در این بخش داشته باشد. صنعت ثانویه هم چنین شامل صنایع تولید کننده انرژی (به عنوان مثال صنایع برقی و آبی) و صنعت ساختمان است. بسیاری از بنگاهها در برخی از استانها همچنان با مشکل قطعی گاز روبرو هستند و افزایش نامتعارف قیمت حاملهای انرژی هزینه تولید را بسیار بالا برده است. نوسانات مداوم نرخ ارز چه بالا رفتن یا پایین آمدن آن بهشدت کسبوکارها را مختل کرده و در فعالیتها و برنامهریزی آنها تأثیر منفی دارد و در بهمنماه نیز همچنان اکثر صنایع با کمبود مواد اولیه و رکود روبرو بودند. هزینه نقل و انتقالات بانکی و پرداخت ارزی به دلیل عدم استفاده از سیستم بانکی بینالمللی برای تولیدکنندگان بسیار بالا و زمانبر است و در بسیاری از موارد با از دست دادن پول روبرو میشوند.

اگرچه این بدان معنا نیست که از منابع مکانیزه استفاده نمی کند. دانش آموزان بعد از تموم کردن دوران تحصیل سال نهم و برای ورود به سال دهم باید انتخاب رشته کنن و اگه رشته صنایع شیمیایی رو دوس داشته باشن و بخوان به این رشته وارد بشن باید از شاخه فنی و حرفه ای و رشته های زمینه صنعت وارد بشن و از بین این رشته ها صنایع شیمیایی رو انتخاب کنن و همچنین باید به هنرستانی برن که این رشته تحصیلی رو داشته باشه. علاوه بر این ، این نوع تولید است که بیشتر بر محیط زیست تأثیر می گذارد. دومی محصولات تولیدی است که قبلاً برای مصرف نهایی آماده شده است. شاخص قیمت فروش محصولات (۴۶.۴۳) برای اولین بار طی ۲۲ ماه گذشته از اردیبهشت ۹۹ کمترین مقدار خود را ثبت کرده، اگرچه همچنان قیمت نهادههای تولید با افزایش (البته با شدت کمتر) روبرو هستند، کاهش تقاضا و کمبود نقدینگی باعث شده تا تولیدکنندگان برای داشتن اندک سفارشات قیمتهای خود را متناسب با هزینهها افزایش ندهند. شاخص مقدار تولید محصولات در بهمنماه (۵۰.۵۷) تقریباً مشابه دیماه بوده است همچنان یکی از کمترین مقادیر خود طی ۵ ماه اخیر از مردادماه را دارد و سطح پایین تقاضای مشتریان باعث کاهش تولیدات بخش صنعت است.

شاخص میزان استخدام و بهکارگیری نیروی انسانی (۵۱.۷۵) طی ۶ ماه اخیر به یکی از کمترین مقادیر خود رسیده است. شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در بهمنماه (۴۸.۸۳) نسبت به ماه قبل افزایش داشته است اما همچنان زیر ۵۰ است. همچنین در صنایع لاستیک و پلاستیک، پوشاک و چرم، وسایل نقلیه و قطعات وابسته، صنایع غذایی، صنایع کانی غیرفلزی و صنایع فرآوردههای نفت و گاز، عدد شاخص کل، زیر ۵۰ بوده است. در بهمنماه در میان مؤلفههای اصلی شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه عدد زیر ۵۰ را به ثبت رساندهاند. شاخص موجودی مواد اولیه در بهمنماه (۴۸.۸۶) نسبت به ماه قبل اندکی بیشتر است اما همچنان بیش از نیمی از فعالان بخش صنعت با کمبود مواد اولیه روبرو هستند. شاخص موجودی محصول نهایی در انبار (۵۳.۸۰) اندکی نسبت به ماه قبل افزایش داشته و طی ۴ ماه اخیر به بیشترین مقدار خود رسیده، با ادامه روند کاهش تقاضا و کاهش شاخص میزان فروش درنتیجه پیشی گرفتن تولید از عرضه، موجودی کالاها در انبارها افزایش یافته است که افزایش شاخص (۵۹.۸۴) سرعت انجام و تحویل سفارش نیز ناشی از همین موضوع است. موضوع مهم دیگر در این رابطه این است که یقیناً بسیاری از شرکتها و کارخانجات شیمیایی علاقه ای به جابجایی و تغییر مکان ندارند چرا که این کار برای آنها هزینه های در پی خواهد داشت و بنابراین در این زمینه مقاومت خواهند کرد و به اشکال مختلف سعی خواهند کرد که تولیدات خود را ایمن جلوه دهند.

بنابراین با اطمینان می توان گفت شکوفایی اقتصاد ملی تا حدود بسیاری در پرتو شیمی و صنایع شیمیایی امکانپذیر است. در بخش صنایع وابسته به محصولات پتروشیمی با افزایش قیمت مواد اولیه و کاهش عرضه آن از سوی پتروشیمیها روبرو هستند درنتیجه بسیاری از واحدها و خطوط تولید در صنایع وابسته تعطیل شدهاند. صنایع پایه وظیفه تولید محصولات نیمه تمام را دارند ، به طوری كه بعداً صنایع دیگر از آنها در ساخت محصولات نهایی استفاده می كنند. اولین آنها نیمه تمام هستند که برای تولید محصولات دیگر استفاده می شوند. محصولات شیمیایی مشتق شده از نفت که به محصولات پتروشیمیایی معروف هستند. صنایع شیمیایی یکی از بزرگ­ترین انواع صنایع تولیدی در کشورهای توسعه­ یافته یا در حال توسعه به شمار می­ آیند، به صورتی که طیف گسترده ای از محصولاتی که به صورت روزمره در همه جنبه­ های زندگی مورد استفاده قرار می­گیرند؛ در این صنایع تولید می­شود. قطعه سازان با تقاضای کم و کاهش تولید روبرو بودند دلیل احتمالی عمده آن، استفاده خودروسازان از قطعات خودروهای فرسوده در تولیدات است. سوم ، با توجه به درجه توسعه آنها. به هر تقدیر موضوع تغییر مکان سایتها و صنایع شیمیایی و دور نمودن آنها از مراکز جمعیتی به موضوعی قابل بحث تبدیل شده است.