صنایع شیمیایی سینا؛ اولین واحد تولید فرمالین کشور – کاماپرس

شرکت تخصصی شیمیایی توسعه آلکامید با هدف تولید، تامین و عرضه مواد شیمیایی و تامین تجهیزات در سال ۱۳۹۴ تاسیس شد. ایران با داشتن دومین، و به تعبیری اولین، ذخائر گازی دنیا، چهارمین ذخائر نفتی دنیا و قرار داشتن در بین 10 کشور اول معدنی دنیا درکنار موقعیت ممتاز ژئوپلیتیک خود، این امکان بالقوه را دارد که به یکی از قطبهای تولید و صادرات محصولات شیمیایی جهان تبدیل شود. علاوه بر این ، فرآیندهای تولید شده توسط این صنعت واقعاً پیچیده هستند ، بنابراین شامل موضوعات زیادی می شوند. این صنایع در فرآیندهای تولید خود با محصولات نیمه تمام کار می کنند. صنایع بالغ معمولاً صنایعی هستند که به بخشهای سنگین مانند متالورژی ، کارخانه های کشتی سازی و غیره تعلق دارند. و همچنین ، آنها معمولاً تیم های تحقیقاتی دارند که نیاز به سرمایه گذاری مداوم سرمایه زیادی دارند. این بدان معناست که آنها نه تنها به سرمایه گذاری بسیار بالایی نیاز دارند ، بلکه باید در ظرفیتهای تولید بسیار بالا نیز فعالیت کنند. این نوع صنعتی است که کالاهایی را برای استفاده و مصرف نهایی تولید می کند ، یعنی کالاهایی که مستقیماً توسط کاربر خریداری می شوند.

به لحاظ توسعهای که در سال ۸۳ انجام شد، ناچار مدیریت وقت مجبور بود یک واحد ئیدروژن جدید خریداری کند و در نتیجه از واحد قدیمی استفادهای نمیشد. با اینکه در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکرده بودم حتی هیچ کتاب تستی هم نداشتم که با آن تست زدن خودم را قوی کنم با جی۵ خودم را به جایی رساندم که روز کنکور خیلی آرام بودم انگار نه انگار که کنکوری در کار است، درست مثل یک امتحان ساده کلاسی برخورد کردم چون به خودم و به روشی که انتخاب کرده بودم ایمان داشتم. از این بابت راحت هستم می توانم با خیال آسوده در خانه بنشینم و با جی۵ زبانم را تقویت کنم. اقوام می گفتند: « برو کتابخانه درس بخوان اگر خانه بمانی بیشتر خودت را ناراحت می کنی» . صنایعی که به این گروه تعلق دارند بیشتر صنایع سنگین هستند. آلمان نیز کشوری پیشرو در صنایع شیمیایی است.

صنایع پیشرو صنایعی هستند که در گسترش و رشد کامل تولید خود هستند و معمولاً صنایعی هستند که از پیشرفته ترین فن آوری ها استفاده می کنند. صنایع نیمه سبک معمولاً صنایعی هستند که به بخش خودرو ، ساخت ماشین آلات و سایر تجهیزات اختصاص دارند. بنابراین ، آنها به تولید کالاهای سرمایه اختصاص داده شده اند. این صنعتی است که به استخراج و فرآوری مواد اولیه طبیعی و مصنوعی اختصاص یافته است. اما از اوایل قرن بیستم، نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده خام اولیه برای تهیه و تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مورد نیاز انسان، اهمیت و نقش بسزایی پیدا کرد. صنعت سنگین مشخص می شود زیرا برای فعالیت نیاز به سرمایه گذاری کلانی دارد. این روش برای طبقه بندی صنایع با توجه به سطح فنی آنها است. بنابراین با اطمینان می توان گفت شکوفایی اقتصاد ملی تا حدود بسیاری در پرتو شیمی و صنایع شیمیایی امکانپذیر است.

کلامی با دوستان کنکوری؟ این مجموعه در زمینه همکاری با برند های شیمیایی مهم خارجی مثل Wilmar مالزی،Iffco مالزی، KLK مالزی، Roquette فرانسه، Cargill آلمان، Maize Products و GULSHAN هند، SKC کره جنوبی و San Fu تایوان از طریق شرکت Diplomat International FZCO امارات که از سال 2004 در زمینه واردات مواد اولیه شیمیایی به کشوراست˓ فعالیت دارد. یکی از ضعف های مهم صنایع شیمیایی چین قبل از پیوستن به سازمان جهانی تجارت غلبه بخش دولتی در سرمایه گذاری بود که با تکنولوژی پایین، تاخیر های متعدد در ساخت و راه اندازی و بهره وری پایین سرمایه همراه بود. محوریت اصلی فعالیت های این شرکت شامل: واردات و تامین مواد اولیه صنایع غذایی و دارویی، شیمیایی، ترخیص کالا، مشاوره در امور گمرکی و ترانزیت خارجی می باشد. به عنوان مثال به صورت معمول متانول در اروپا و خاورمیانه از نفت و گاز طبیعی تولید می­شود؛ در حالی­که منبع اولیه تولید متانول در چین، ذغال­سنگ است. در سال 1736 میلادی، نخستین تولید عملی اسید سولفوریک در مقیاس وسیع اتفاق افتاد. صنایع شیمیایی به علت ارزش افزوده بالا، تنوع محصولات و اشتغال­زایی نقش مؤثری در اقتصاد کشور دارد، لذا هدف اصلی این مقاله ارزیابی یادگیری در صنایع شیمیایی ایران در سطح کدهای ISIC چهاررقمی با استفاده از داده­های تابلویی طی دوره زمانی 1390 تا 1394 است.