صنایع شیمیایی در ایران

تمام سوالات را با خوشرویی تمام جواب دادم حتی وقت اضافه هم آوردم ،آنقدر مطمئن بودم که برنگشتم سوالات را مرور کنم در عوض با خیال راحت کیک و آبمیوه ام را خوردم. نتیجه ای که دوست صمیمی ام در کنکور گرفت حتی از نتیجه خودم هم شگفت انگیزتر بود، چون او اصلا برای کنکور درس نخواند فقط همان جی برگ هایی که زنگ تفریح ها می خواندیم کمکش کرد و موفق شد در دوره روزانه رشته صنایع شیمیایی پذیرفته شود. این شد که دوستم را هم جی۵ ای کردم، کمکش کردم او هم پا به پای من آمد و تمام نمراتمان شبیه به هم می شد. محصولات این شرکت عمدتا شامل انواع مواد شیمیایی، واکنشگرها، حلالها و محلولهای استاندارد مورد استفاده در آزمایشگاهها و همچنین مواد واسطه مورد استفاده در صنایع داروسازی است. در پی این حادثه به مردم محلی اطلاع رسانی شد که از محصولات باغهای اطراف مصرف نکنند و دامداران و کشاورزان مجاز به فروش شیر سبزیجات و سایر محصولات خود نیستند و ماهیگیری از رودخانه ساین که یکی از بزرگترین رودخانه های فرانسه است ممنوع اعلام شد. با اتمام پروژه در سال 1387 و بهره برداری از خط تولید اسید سولفوریک با عیار 98% ، این شرکت بعنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان اسید سولفوریک فعالیت خود را شروع نمود.

به محض اینکه در را باز کرد با خوشحالی و هیجان از در حیاط با صدای بلند داد زدم ..هورا قبول شدم… من قبول شدم. همه اعضای خانه خوشحال شدند بعداز آن به خانه خودمان برگشتم و این خبر را به مادرم دادم،خیلی خوشحال شد می گفت:« ناهید اصلا فکرش را نمی کردم قبول شوی، تو همیشه کنارم بودی و کمکم می کردی، پس کی وقت می کردی درس بخوانی؟ بقیه چطور فکر می کردند اصلا باور داشتند قبول شوید؟ وقتی جی برگها را می خواندم آنقدر غرق می شدم که اصلا متوجه اطرافم نبودم. خاطرم هست فقط شب ها جی برگ می نوشتم و سرجمع تنها سه هفته مانده به کنکور جی برگهایم را خواندم. سه جوان مشتاق که کاربرد انحصاری کامپوزیت در صنایع هوایی را کافی نمی دانستند. در ایران از میان كاربردهای متعدد متانول در صنایع، در حال حاضر فقط در تولید فرم آلدئید از آن استفاده میشود. جی برگها خیلی حال و هوایم را عوض می کردند، وقتی در عمق آنها می رفتم ناراحتی از یادم می رفت. جالب اینکه همین کار باعث می شد امتحاناتم را با نمراتی خوب پاس کنم،وقتی در عمق جی برگ ها فرو می رفتم دلتنگی از یادم می رفت.

همه بچه های کلاس به جز من بومی شیراز بودند یعنی حدود ۴۰% سهمیه داشتند اما سهیمه بومی به من تعلق نمی گرفت و من تنها با یک ماه درس خواندن موفق شده بودم خودم را به سطح دانشجویان شیراز برسانم، دانشگاه شیراز قطب شیمی است روزی آرزویم بود در این دانشگاه درس بخوانم. وی افزود: بر اساس قانون، واحدهای مستقر در شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز از معافیتهای گمرکی مناطق ویژه اقتصادی نیز برخوردار میشوند. کد رهگیری ام را به مسئول کافی نت دادم چنددقیقه ای طول کشید تا رتبه ام را خواند باورم نمی شد رتبه ۱۰۸ کاردانی صنایع شیمیایی آن هم دانشگاه فنی مهندسی شیراز می دانستم جی۵ نتیجه می دهد اما نه دیگر تا این اندازه،آن لحظه اصلا در حال خودم نبودم حس می کردم روی ابرها راه می روم، دلم می خواست هرچه سریعتر به خانه بروم و این خبر را به همه بدهم .آنقدر خوشحال بودم که یادم رفت هزینه کافی نت را حساب کنم بیچاره مسئول کافی نت از آشنایانمان بود و چیزی نگفت،تازه روز بعد یادم آمد و هزینه را پرداخت کردم. دانش آموز زرنگی بودم همیشه بچه ها دورم جمع می شدند و اشکالات درسی شان را از من می پرسیدند ،در عین حال خیلی هم اهل بازیگوشی و خوشگذرانی بودم.

آن موقع دیگر اصلا نمی توانستم درس بخوانم در آن فضای غم انگیز خانه، حس و حال باز کردن کتاب را نداشتم. با همه اینها من خیلی بی تاب و دلتنگ مادرم بودم، اصلا حوصله خواندن کتابهایی با آن حجم زیاد را نداشتم فرض کنید کتابهایی ۷۰۰ صفحه ای … من آنزمان به اینترنت دسترسی نداشتم ناهارم را خوردم کمی خوابیدم و بعد از ظهر که هوا خنک تر شده بود خیلی خونسرد حاضر شدم تا به کافی نت بروم. آن موقع دسترسی به اینترنت مثل الان خیلی راحت نبود من تنها از طریق مجلات، جی۵ ای ها را دنبال می کردم مصاحبه هایشان را جدا می کردم و همراه با عکس دانشگاه دلخواهم روی درو دیوار اتاقم می چسباندم، هرزمان که به آنها نگاه می کردم انرژی مثبت می گرفتم. این شرکت همچنین با در اختیار داشتن دانش فنی تولید گستره وسیعی از حلال های آلی و سوخت، از سرمایه گذاران محترم دعوت می نماید تا در طرحهای صنعتی برتر کشور در حوزه دانش بنیان با این شرکت مشارکت نمایند. این دو در تهیه کودهای شیمیایی و برای مصارف دیگر اهمیت زیادی دارد. علاوه بر فلسفه مدیریت سنتی (شامل فلسفه شرکتی، مأموریت های شرکتی، اصول راهنمای شرکتی)، فلسفه صنایع شیمیایی تورِی شامل شعار شرکت (که به سادگی بیانگر موضع صنایع شیمیایی تورِی در مورد تجسم فلسفه شرکتی است)، چشم انداز (که نشان دهنده جهت گیری گروه در راس آن قرار دارد) ، فرهنگ شرکت (که شامل ارزشها و دیدگاه های مدیریتی است که از زمان تأسیس شرکت حفظ شده است) است.