صنایع شیمیایی در ایران

شرکت هیمورا از بزرگترین و معتبر ترین شرکت های ساخت خط تولید های مواد شیمیایی در داخل کشور به حساب می آید که با استفاده از تکنولوژی ها نوین و تجارب مهندسان و طراحان خبره ی خود توانسته است اقدام به تولید این محصولات کند. لازم به ذکر است که این شرکت در ساخت دستگاه های خود از بهترین و با کیفیت ترین مواد و قطعات استفاده میکند. به همین ترتیب در پرتو شیمی و صنایع شیمیایی است که انواع داروهای پزشکی، سموم دفع آفات، انواع کاتالیزگرها و هزاران محصول دیگر سنتز، تهیه یا استخراج میشود. این صنایع در ایالات شمالی آمریکا مانند پنسیلوانیا، اوهایو، کنتاکی، ایندیانا، ویرجینیا، تنسی، آلاباما و غیره به دلیل وابستگی متقابل و همزیستی بین کارخانهها، وجود بازار مجاور، امکانات حمل و نقل عالی و در دسترس بودن انواع مواد خام متمرکزتر میباشد. از عوامل موثر در توسعه صنایع شیمیایی آمریکا میتوان به توسعه علم و فناوری، پیشرفت و توسعه صنعتی، در دسترس بودن مواد خام و بازار بزرگ و درحال گسترش اشاره نمود. در آلمان صنایع شیمیایی از اوایل سال 1886 با ساماندهی و رشد صنعت مواد رنگزا و پتاس آغاز شد و عواملی مانند ثبات اقتصادی و امکانات تحقیقاتی، در دسترس بودن مواد خام مانند نمک، پتاس، سنگ آهک، دولومیت و غیره، تسهیلات گسترده بازار و پیشرفت صنایع گرمایی باعث پیشرفت این صنایع شد.

Helen Curtis در محصولات بهداشتی طی چندین دهه اخیر بر بازار بینالمللی تسلط داشته است. از آنجایی که صنایع شیمیایی مبتنی بر علم و فناوری است، توسعه آن در کشورهای توسعه یافته اهمیت بیشتری دارد، اما در حال حاضر بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز تولیدکنندگان مهم چندین ماده شیمیایی هستند. این دستگاه یک مجموعه ی کامل از تجهیزات می باشد که فرایند تولید کود های آلی را از بخش جمع آوری مواد اولیه تا بستنه بندی کود های ارگانیک به طور کامل انجام میدهد. شرکت هیمورا تمامی قطعات دستگاه خط تولید لوله ی پلی اتیلن خود را از برند های معتبر جهانی مانند اشناید ، زیمنس و ABB تهیه میکند. اکثر کشاورزان ترجیح میدهند که از کود های ارگانیک در مزارع خود استفاده کنند ولی استفاده مستقیم از این کود ها به صورت خیس و تازه مناسب نیست و میتواند باعث آسیب رسیدن به گیاهان شود. هیدروکربن­ های موجود در نفت خام و گاز، که به طور معمول آلکان­های راست زنجیر هستند، در واحدی به نام واحد تقطیر بر اساس تفاوت در نقطه جوش خود جداسازی می­شوند. سپس این مواد به هیدروکربن­ های با کاربردهای بیشتر در صنایع شیمیایی مثل آلکان­های شاخه­ دار، آلکن ­ها و آروماتیکها تبدیل می­شوند.

این مجتمع، موفق به اخذ گواهینامه های ISO 13485 و ISO 9001 گردیده است. یک مثال روزمره رنگهای خانگی است که از حلالهای آلی به پایه آب تبدیل شدهاند. نوار چسب از پر مصرف ترین مواد موجود در جهان است که در مصارف مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. به طور کلی می­توان گفت که، این هیدروکربن­ ها به گستره وسیعی از مواد شیمیایی پایه که یا به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می­گیرند (مثل بنزین و اتانول)، و یا در طی واکنش­های بعدی به محصولات دیگری که کاربرد دارند تبدیل می­شوند (مثل فنول برای تولید رزین­ ها و آمونیاک برای تولید انواع کودها). تبدیل متانول به اترهای متیل بوتیل ( MTBE ) و استفاده از این اترها به منظور بالا بردن عدد اكتان بنزین موتور، شاید یكی از بهترین روشهای استفاده از متانول در آینده باشد. همچنین این دستگاه میتواند با توجه به نیاز مشتریان لوله های مارپیچی، لوله های تو خالی داخل دیوار و لوله های کف را تولید کند.این دستگاه با ظرفیت روزانه ۱۰۰ الی ۲۵۰ کیلو گرم در ساعت مجهز به سیستم های PLC و صفحه نمایش لمسی برای کارکرد هر چه ساده و آسان تر توسط اپراتور ها می باشد.

برای راحتی کار و کنترل ساده ی این دستگاه توسط اپراتور از سیستم PLC ( کنترل گر خودکار) و صفحه نمایش لمسی استفاده شده است. در خط تولید کامل این دستگاه بسته بندی و تغذیه ی مواد اولیه توسط اپراتور انجام میگیرد و بقیه ی مراحل به صورت خودکار. این دستگاه کاملا اتوماتیک بوده و دارای سیستم بسته بندی نیز می باشد. در نهایت این محصول از کوره خارج شده و توسط خنک کنند هایی خنک میشود و پس از نرم کردن و خرد کردن آماده بسته بندی میگردد. پلیمرها و پلاستیکها، به خصوص پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن ترفتالات، پلی استایرن و پلی کربنات حدود 80 درصد از تولیدات صنایع شیمیایی را در سراسر جهان در بر میگیرد. از نظر كودهای فسفاته تولیدات موجود به هیچ وجه جوابگوی نیازهای داخلی نیست. همچنین از راه واکنشهای شیمیایی بر روی مواد خام اولیه مورد نظر انواع شیشهها و انواع رنگ های مصنوعی بدست می آیند.