صنایع شیمیایی- بخش اول – سپینود شرق

در سال 2020، حجم تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی به بیش از 60 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال گذشته 8.6 درصد افزایش داشته. یکی دیگر از مواد اولیه ما بنزن است که قبل از اینکه مجتمع توسعه داده شود، پتروشیمی اصفهان قادر به تامین تمام آن بود، اما بعد از طرح توسعه ما، پتروشیمی اصفهان دیگر به تنهایی نمیتواند نیاز ما را تامین کند. رشته مهندسی شیمی برخلاف تصور عامه مردم بیش از آن که در ارتباط با علم شیمی باشد همچون رشتههای مهندسی دیگر در ارتباط با علم ریاضی است. سوال بسیار خوبی است. شایان ذکر است که این الکلهای چرب مواد اولیه شامپوها خواهند بود و بازار بسیار خوبی خواهند داشت و با مطالعاتی که ما انجام دادیم، ارزش افزوده بسیار خوبی هم در پی خواهد داشت. در همین راستا روی تولید الکلهای چرب کار کرده و مطالعات آن را شروع کردهایم. تجارت هر تن نفت خام در ایران در حدود 500 دلار است که اگر نفت خام را به دیگر محصولات به خصوص محصولات صنعت پتروشیمی تبدیل کند ارزش تجارت آن 16 برابر افزایش خواهد یافت. مزیت نسبی صنایع شیمیایی نسبت به دیگر شرکتهای پتروشیمیایی چیست؟

پس از اولیه برنامه توسعه 5 ساله (1373-1368) میزان تولید محصولات شرکت ملی صنایع پتروشیمی به 2/5 میلیون تن در سال رسید که این میزان تولید در سال 1395 1/59 میلیون تن در سال رسیده است. صنایع پتروشیمی یکی از بزرگترین شاخههای صنایع شیمیایی است. سرمایه فعلی شرکت ۲۵۷۱۶۶میلیون ریال است که این میزان سرمایه به ثبت رسیده است. مشکل اصلی ما تامین قطعات یدکی خاص است که در این تکنولوژی به کار رفته و همچنین کاتالیزورهای خاص و مواد شیمیایی و اسید HF. سود سالانه صنایع شیمیایی ایران چقدر است و با طرح آب اکسیژنه چقدر افزایش خواهد یافت؟ میزان مصرف محصولات شیمیایی در چین در طی سالهای 1994 تا 2004 رشد فزاینده ای را داشته است به طوری که در طی این مدت به طور متوسط سالانه 12.47 درصد مصرف محصولات شیمیایی در داخل رشد داشته است. روسیه یکی از صنایع رو به رشد تولیدی محسوب می شود. در ضمن ظرفیت باقیمانده در هر کدرشته محل، با اولویت یکسان به داوطلبان سهمیه آزاد با مدارک کاردانی غیرمرتبط اختصاص می یابد. ما ایرادات این واحد قدیمی را برطرف و دوباره این واحد را راهاندازی کردیم و خوشبختانه به تولید ئیدروژن قابل قبول با خلوص حدود ۸/۹۹درصد برای تولید آب اکسیژنه رسیدیم.

صاحب این تکنولوژی در ابتدا شرکت UOP بوده، اما در هنگام افزایش ظرفیت در سال ۸۳ شرکت UOP هیچگونه همکاری با ما نداشت. قبلا صنایع شیمایی یکی از شرکتهای خنثی در بورس بود، اما هماکنون به یکی از شرکتهای فعال و خبرساز تبدیل شده است، دلیل این تغییر چیست؟ در واقع گردش مالی و کارخانجات شیمیایی در همه جای دنیا به طور یکنواخت توزیع نشده است اما آیا توزیع آنها با یکدیگر نسبتی دارد؟ خوشبختانه ما ارز مورد نیازمان که ۵/۳میلیون دلار است را از صندوق ذخیره ارزی تامین کردهایم. صاحبان صنایع، تولید کنندگان و فعالین مشاغل گوناگون می توانند با مشورت با متخصصین باتجربه ما نیازهای خود را به بهترین شکل ممکن و با حداقل هزینه تامین نمایند. از طرفی سابقه و جایگاه منحصر به فرد گرایش تحصیلی صنایع شیمیایی معدنی در دانشگاه علم و صنعت، پایه ریزی و تاسیس چنین آزمایشگاهی را ضروری می نمود. از عوامل پیشرفت صنایع شیمایی در روسیه میتوان به موارد زیر اشاره نمود. بهرامی با اشاره به فناوریهای جدیدی که در کشور برای کاهش مصرف آب وجود دارد، اظهار کرد: روشهای زیادی برای تصفیه آب و کاهش مصرف آن در صنایع وجود دارد؛ یکی از دستگاههایی که مرحله ساخت اولیه آن در کشور انجام شده و بهزودی گسترش مییابد تصفیه آب تا مرحلهای است که پساب آن کاملا جامد میشود.

کارهای مهندسی این طرح در حال انجام است و یکسری راکتور در ایران قرار است ساخته شود. این مجموعه مواد شیمیایی مورد استفاده صنعتی، غذایی، تصفیه آب، انواع حلال ها، دارویی و غیره را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. این ماده از فضولات انواع پرندگان تولید می شود ولی به طور خیس قابل استفاده نمیباشد. با توجه به اكتشافات محدود معادن فسفات در ایران تولید داخلی سنگ فسفات تاكنون محدود بوده است و به همین دلیل سنگ فسفات باید از خارج وارد گردد (۳۵۰۰۰۰۰ تن در سال). سرمایه ثبت شده شرکت چهقدر است؟ من فعالیت خود را در صنایع پتروشیمی از سال ۴۸ در شرکت شیمیایی رازی فعلی در بندر امام شروع کردم و سپس راهی آمریکا شده و در رشته مهندس شیمی به اخذ لیسانس نائل گشته و در شرکتهای دوپانت آمریکا، پلیاکریل اصفهان، صنایع دارویی شهید مدرس، تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی DMT (عضو هیات عامل)، الیاف سلولزی بعثت (مدیرعامل)، شرکت سرمایهگذاری صنایع پتروشیمی و شرکت مهندسی سانیا با مشارکت یک شرکت بزرگ انگلیسی به نام سایمول کاروز (۴۹درصد) و شرکت سرمایهگذاری صنایع پتروشیمی (۵۱درصد) به عنوان مدیرعامل مسوولیت داشتم. هدف ان تربیت نیروی انسانی متعهد و کارشناسی است که بتواند کارگاه ها و آزمایشگاه های مرتبط با صنایع شیمیایی را راه اندازی، سرپرستی و کنترل نماید و با کسب مهارت لازم در بخش های مختلف صنعت به فعالیت بپردازد و بتواند بر عملکرد های تکنسین های صنایع شیمیایی نظارت داشته باشد.