سود «صنایع شیمیایی ایران

خوشبختانه با راهاندازی شرکت پتروشیمی بوعلی در بندر امام مابقی بنزن موردنیازمان را از این شرکت دریافت میکنیم و در این زمینه مساله و مشکلی نداریم. من فعالیت خود را در صنایع پتروشیمی از سال ۴۸ در شرکت شیمیایی رازی فعلی در بندر امام شروع کردم و سپس راهی آمریکا شده و در رشته مهندس شیمی به اخذ لیسانس نائل گشته و در شرکتهای دوپانت آمریکا، پلیاکریل اصفهان، صنایع دارویی شهید مدرس، تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی DMT (عضو هیات عامل)، الیاف سلولزی بعثت (مدیرعامل)، شرکت سرمایهگذاری صنایع پتروشیمی و شرکت مهندسی سانیا با مشارکت یک شرکت بزرگ انگلیسی به نام سایمول کاروز (۴۹درصد) و شرکت سرمایهگذاری صنایع پتروشیمی (۵۱درصد) به عنوان مدیرعامل مسوولیت داشتم. یکی دیگر از مواد اولیه ما بنزن است که قبل از اینکه مجتمع توسعه داده شود، پتروشیمی اصفهان قادر به تامین تمام آن بود، اما بعد از طرح توسعه ما، پتروشیمی اصفهان دیگر به تنهایی نمیتواند نیاز ما را تامین کند. پس از اولیه برنامه توسعه 5 ساله (1373-1368) میزان تولید محصولات شرکت ملی صنایع پتروشیمی به 2/5 میلیون تن در سال رسید که این میزان تولید در سال 1395 1/59 میلیون تن در سال رسیده است. مثلا اگر صنعت خودرو یا نساجی مورد تأکید در سیاست صنعتی کشور است، پتروشیمیها باید بتوانند موادی مانند ABS یا انواع الیاف پلیاستری را تأمین کنند تا هم فرآیند توسعه تسریع شود و هم صنعت پتروشیمی به عنوان بخشی از توسعه صنعتی، پابهپای نیاز داخلی رشد و بلوغ یابد.

به عبارت دیگر هم مواد اولیه، هم امکانات و هم زمین مورد نیاز را در اختیار داریم تا بتوانیم یک واحد ۲۰ الی ۳۰هزار تنی آب اکسیژنه ۳۵درصدی در جوار کارخانه نصب کنیم. اما از اوایل قرن بیستم، نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده خام اولیه برای تهیه و تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مورد نیاز انسان، اهمیت و نقش بسزایی پیدا کرد. زیرا ماده LAB تولید میکند که برای مواد اولیه شوینده به کار میرود. پودر های رختشویی جزیی جدا ناپذیر از زندگی انسان می باشند که بشر هر روزه با مصرف آن سر و کار دارد و تقاضا برای آن نیز روز به روز در حال افزایش می باشد. كل مصرف متانول در كشور در حال حاضر بالغ بر ۹۸۰۰ تن در سال می باشد و در صورتی كه طرح تولیدی دی متیل ترفتالات به میزان ۶۰۰۰۰ تن در سال به اجرا درآید، كل مصرف متانول كشور به حدود ۲۸۰۰۰ تن در سال خواهد رسید.

دی اكتیل فتالات ( DOP ) كه برای نرم كردن پلاستیك پی-دی-سی استفاده میشود. سوخت ما گاز طبیعی است و حساسیت این واحد برای شرکت ملی گاز ایران کاملا مشخص و معلوم است و با مساعدت آنان سوخت ما تامین میشود. از چه زمانی به صنایع شیمایی ایران آمدید؟ صنایع شیمیایی ایران از یک مزیت خاصی برخوردار است. لذا این دانش با تشکیل کادر مهندسی قوی در داخل کشور بومی شد و اکنون در اختیار شرکت صنایع شیمیایی ایران قرار گرفته است. اما به کارگیری از تجهیزات مدرن و پیشرفته همچنین به کارگیری اساتید دانشگاه و متخصصان صنعت شیمی و به طبع آن افزایش ظرفیت تولید باعث بسط دامنه ی تولیدات و بازنگری در ماموریت شرکت شد. قبلا صنایع شیمایی یکی از شرکتهای خنثی در بورس بود، اما هماکنون به یکی از شرکتهای فعال و خبرساز تبدیل شده است، دلیل این تغییر چیست؟ صاحب این تکنولوژی در ابتدا شرکت UOP بوده، اما در هنگام افزایش ظرفیت در سال ۸۳ شرکت UOP هیچگونه همکاری با ما نداشت.

این شركت در سال ۱۳۵۷ (ه.ش) با تولید الیاف پلی استر در اصفهان آغاز به كار كرد. لذا، شركت آروین شيمی فن آور، در سال ۱۳۹۷ با هدف توليد پوشش های مورد نياز در صنایع بسته بندی فلزی مواد غذایی، فعاليت خود را آغاز كرد. این شركت در سال ۱۳۴۵ در تهران آغاز به كار كرد و ظرفیت آن حدود ۱۰۰۰۰ تن در سال بوده است. تکنولوژی آن خیلی پیچیده است، ولی ۸۰درصد ماشینآلات آن در ایران ساخته میشود. بیشتر امکانات در ایران وجود دارد. ۲/ ۵۱درصد سهام شرکت در اختیار بانک صنعت و معدن، ۳/۳۳درصد سهام متعلق به شرکت سرمایهگذاری آتیه دماوند، ۶/۴درصد متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان ملی نفت ایران، ۰۲/۴درصد سهام متعلق به شرکت سرمایهگذاری صنعت و معدن و ۸۸/۶درصد از سهام شیمایی ایران متعلق به سایر سهامداران میباشد. خوشبختانه ما ارز مورد نیازمان که ۵/۳میلیون دلار است را از صندوق ذخیره ارزی تامین کردهایم. البته باید بگویم که برای ساخت راکتورها مناقصهای هم برگزار کردهایم. این گروه پیشنهاد می دهند از زمان مکانیابی یک واحد صنعتی شیمیایی مردم محلی باید به طور شفاف در جریان تصمیمات قرار داده شوند و تصوری روشن از تمام فرایند تولید کارخانه مذکور داشته باشند. چگونه باید با رشد سریع فناوری، دانش و مهارت خود را بروز رسانی کنیم؟