رشد صنایع شیمیایی چین در چارچوب سیاست حمایت از صنایع پاییندستی

فرآورده های صنایع شیمیایی و پتروشیمی از ضروریترین مواد مورد نیاز صنایع گوناگون است. برای انجام تولیدات صنعتی ، عوامل مختلفی مانند منابع طبیعی ، یعنی موادی که دگرگون می شوند ، همراه با کار و سرمایه مورد نیاز است. مورد دوم با توجه به تناوب مواد اولیه مورد استفاده انجام می شود. اولین طبقه بندی طبقه بندی است که با توجه به موقعیتی که صنعت در روند تولید است قرار دارد. صنایع کالاهای مصرفی ، صنایعی است که به تولید محصولاتی اختصاص دارد که برای مصرف مستقیم مردم در نظر گرفته شده است. این نوعی صنعت فولاد است که به تبدیل محصولات نیمه تمام صنایع پایه به تجهیزات تولیدی برای سایر صنایع اختصاص دارد. دومی محصولات تولیدی است که قبلاً برای مصرف نهایی آماده شده است. شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در بهمنماه (۴۸.۸۳) نسبت به ماه قبل افزایش داشته است اما همچنان زیر ۵۰ است. مهمترین برنامه شما در بدو ورود به صنایع شیمیایی ایران چه بود؟ صنایع شیمیایی غفاری در سال های سازندگی پس از جنگ و همچنین دوران سخت تحریم های اقتصادی در صنعت خودروسازی داخلی و دیگر صنایع بزرگ ایرانی، تنها با تکیه بر دانش و تعهد و به پشتوانه زنجیره انسانی مجرب خود، در سایه اتحاد، همدلی و تلاش شبانه روزی، توانسته خدمات ارزنده ای را به ایران عزیز ارائه دهد.

از سوی دیگر، بررسی انجام گرفته براساس میزان سرمایهگذاری در بخشهای مختلف صنعتی ایران در ۱۰ ماه منتهی به دی امسال نشان می دهد، ابزار پزشکی، محصولات غذایی و آشامیدنی، تولید لاستیک و پلاستیک با بیشترین اقبال از سوی سرمایهگذاران روبهرو بوده است. قطعه سازان با تقاضای کم و کاهش تولید روبرو بودند دلیل احتمالی عمده آن، استفاده خودروسازان از قطعات خودروهای فرسوده در تولیدات است. به عنوان نمونه می توان صنعت فولاد را نام برد که وظیفه تبدیل آهن به فولاد را دارد و توسط صنایع دیگر در تولید کالاهای سرمایه ای یا کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. من در حال حاضر تصمیم دارم با خودآموزهای زبان انگلیسی جی۵، زبانم را قوی کنم تا بتوانم روان انگلیسی صحبت کنم چون اصلا برای کلاس رفتن وقت ندارم . نوسانات مداوم نرخ ارز چه بالا رفتن یا پایین آمدن آن بهشدت کسبوکارها را مختل کرده و در فعالیتها و برنامهریزی آنها تأثیر منفی دارد و در بهمنماه نیز همچنان اکثر صنایع با کمبود مواد اولیه و رکود روبرو بودند. به عقیده فعالان اقتصادی بخش صنعت، یکی از معضلاتی که با آن روبرو هستند، کمبود نیروی انسانی و عدم تمایل نیروی کار به اشتغال در خطوط تولید است.

این نوعی ساخت است که با مقادیر زیادی مواد اولیه کار می کند و آنها را به محصولات نیمه تمام تبدیل می کند. شاخص مقدار تولید محصولات در بهمنماه (۵۰.۵۷) تقریباً مشابه دیماه بوده است همچنان یکی از کمترین مقادیر خود طی ۵ ماه اخیر از مردادماه را دارد و سطح پایین تقاضای مشتریان باعث کاهش تولیدات بخش صنعت است. شاخص میزان استخدام و بهکارگیری نیروی انسانی (۵۱.۷۵) طی ۶ ماه اخیر به یکی از کمترین مقادیر خود رسیده است. شاخص موجودی محصول نهایی در انبار (۵۳.۸۰) اندکی نسبت به ماه قبل افزایش داشته و طی ۴ ماه اخیر به بیشترین مقدار خود رسیده، با ادامه روند کاهش تقاضا و کاهش شاخص میزان فروش درنتیجه پیشی گرفتن تولید از عرضه، موجودی کالاها در انبارها افزایش یافته است که افزایش شاخص (۵۹.۸۴) سرعت انجام و تحویل سفارش نیز ناشی از همین موضوع است. شاخص قیمت فروش محصولات (۴۶.۴۳) برای اولین بار طی ۲۲ ماه گذشته از اردیبهشت ۹۹ کمترین مقدار خود را ثبت کرده، اگرچه همچنان قیمت نهادههای تولید با افزایش (البته با شدت کمتر) روبرو هستند، کاهش تقاضا و کمبود نقدینگی باعث شده تا تولیدکنندگان برای داشتن اندک سفارشات قیمتهای خود را متناسب با هزینهها افزایش ندهند. گلیسیرین مادهای نام آشناست که از گذشته تا کنون در بسیاری از محصولات زیبایی مانند انواع صابون ها، شامپوها و کرم ها به کار برده شده و از خواص آن در سلامت پوست و مو استفاده های فراوانی می شود.

در سال 2020، حجم تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی به بیش از 60 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال گذشته 8.6 درصد افزایش داشته. همچنین در صنایع لاستیک و پلاستیک، پوشاک و چرم، وسایل نقلیه و قطعات وابسته، صنایع غذایی، صنایع کانی غیرفلزی و صنایع فرآوردههای نفت و گاز، عدد شاخص کل، زیر ۵۰ بوده است. تقریباً فعالان اقتصادی در همه رشته فعالیتها بهجز چوب، کاغذ و مبلمان و لاستیک و پلاستیک و پوشاک و چرم انتظارات مثبت برای ماه آینده دارند. این مجموعه از طرحهای توسعهای و ایدهها در زمینه شیمیایی حمایت میکند. افزایش قیمت مواد اولیه و قیمتگذاری دستوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ازلحاظ هزینه مالی و زمانی زیادی را به بنگاهها تحمیل میکند. این بخش از اقتصاد یک کشور شامل کشاورزی، جنگل داری، ماهی گیری، استخراج معادن و استخراج مواد معدنی است. او با ابراز تاسف از اینکه هزینهکرد بنگاههای تجاری در بخش تحقیق و توسعه به کل هزینهکرد تحقیق و توسعه کشور کافی نیست، افزود: در نقشه جامع علمی کشور افزایش سهم تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی با تاکید بر مصرف بهینه منابع بهویژه آب و ارتقای بهرهوری در سند چشمانداز کشور مورد تاکید قرار گرفته است. قنبری افزود: واحدهای فنی و مشاوره ای در زمینههای صنایع شیمیایی و نفت و گاز و پتروشیمی، متقاضیان احداث آزمایشگاه، واحدهای صنعتی هایتک و دارای فناوری بالا و شرکتهای فعال در حوزه صادرات صنایع شیمیایی میتوانند در این شهرک مستقر شوند.