جوراب: همه چیز راجع به این پوشیدنی ساده! – نت نوشت

پیشینهی تاریخی این نوع جوراب خاص به قرن ۲ میلادی بر میگردد. ل.، ولایات دارالمرز ایران (گیلان)، ترجمۀ جعفر خمامیزاده، تهران، 1357 ش؛ رایس، کلارا کولیور، زنان ایرانی و راه و رسم زندگی آنان، ترجمۀ اسدالله آزاد، تهران، 1366 ش؛ رستمی، مصطفى، دستبافتههای سوادکوه، تهران، 1386 ش؛ رسولی، غلامحسن، پژوهشی در فرهنگ مردم پیرسواران، تهران، 1378 ش؛ رضایی، جمال، بیرجندنامه، به کوشش محمود رفیعی، تهران، 1381 ش؛ سعیدی، سهراب، فرهنگ مردم میناب، تهران، 1386 ش؛ سفرنامۀ برادران شرلی، ترجمۀ آوانس، تهران، 1357 ش؛ سیری در صنایع دستی ایران، تهران، 1355 ش؛ شکورزاده، ابراهیم، عقاید و رسوم عامۀ مردم خراسان، تهران، 1346 ش؛ شهاب کوملهای، حسین، فرهنگ عامۀ کومله، رشت، 1386 ش؛ شهری، جعفر، تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم، تهران، 1378 ش؛ همو، طهران قدیم، تهران، 1383 ش؛ شیل، مری، خاطرات، ترجمۀ حسین ابوترابیان، تهران، 1362 ش؛ صدیق، مصطفى، «پوشاک زنان و مردان شاهآباد غرب و قصرشیرین»، هنر و مردم، تهران، 1343 ش، شم 21؛ همو، «دهکدۀ یکهسِوؤد»، همـان، 1351 ش، شم 123؛ صفینژاد، جواد، مونوگرافی ده طالبآباد، تهران، 1355 ش؛ ضرابی، عبدالرحیم، تاریخ کاشان، به کوشش ایرج افشار، تهران، 1341 ش؛ ضیاءپور، جلیل، پوشاک ایلها، چادرنشینان و روستاییان ایران، تهران، 1346 ش؛ همو، پوشاک هخامنشیها و مادیها در تخت جمشید، تهران، 1350 ش؛ طباطبایی اردکانی، محمود، فرهنگ عامۀ اردکان، تهران، 1381 ش؛ طباطباییفر، رضا، روستای قاطول در گذر زمان، تهران، 1381 ش؛ عزیزی، منصور، تاریخ و فرهنگ شهر بابک، کرمان، 1383 ش؛ علامه، صمصامالدین، یادگار فرهنگ آمل، تهران، 1338 ش؛ علینژاد، میرحاج، جامعهشناسی ایل شکاک، سلماس، 1383 ش؛ فاروقی، عمر، فرهنگ مردم سقز، سقز، ادارۀ فرهنگ و هنر؛ فیلبرگ، ک.

در موارد بسیاری این مسئله با ازدواج و رابطه جنسی با همسر (از راه طبیعی) حل می شود. جوراب ساق بلند ۱۵-۱۸ میلی متر جیوه فشار ایجاد می کند .این جوراب بیشترین فشار را در مچ پا با ۱۸ میلی متر جیوه ایجاد می کند و به تدریج در طول پا به ۱۵ میلی متر جیوه کاهش می یابد. پنبه خرد شده Combed cotton: در این نوع نخ تمام الیاف کوتاه و ناخالصیها در طی یک فرآیند تکمیلی از روی پنبه حذف میشوند و پنبه به صورت کامل شانه میخورد و تنها الیاف بلند و طولانی پنبهها باقی میماند. نایلون الیاف قوی است که وزن بسیار کمی دارد. احساسی هم چون ابریشم بر روی پا ایجاد میکنند و بسیار بادوام اند. پارچه هایی از جمله نایلون و پلی استر که به دفع عرق پوست کمک میکنند برای تعریق پا انتخاب های خوبی میباشند. از فیبرهای مصنوعی که بیشترین کاربرد را در صنعت جوراب دارد میتوان به پلی استر اشاره کرد. این متریال در برابر چروک بسیارمقاوم است، با بدن شما نفس میکشد و هم چنین وقتی به پا دارید پایتان را خشک و گرم نگه میدارد. این متریال دارای دوام بالایی است و در برابر عرق کردن و حرارت بدن مقاوم است.

این الیاف قابلیت شستشو و تمیز شدن بالایی دارد و در برابر چین و چروک مقاوم است. کیفیت پشم از روی طول و قطر الیاف آن تعیین میشود. هم چنین پشم به صورت طبیعی ضد میکروب است و نسبت به بو مقاوم است. که درصد آنها اغلب به صورت زیر است، ۷۵ درصد پنبه، ۲۲ درصد پلی استریا نایلون و ۲ درصد اسپندکس. همچنین نباید آنقدر تنگ باشد که پارچه به پای شما فشار وارد کند. اکسیژن میتواند به راحتی از آن عبور کند و بافت قویای دارد. پهنترین بخش ساق پا را پیدا کنید و دور آن را اندازه بگیرید. در بخش جوراب زنانه میتوانید با انواع مدلهای جوراب زنانه همراه باشید. خانم ها به همراه برخی از لباسهای مجلسی برای مراسم عروسی، تولد و غیره ممکن است نیاز به استفاده از جوراب شفاف یا شیشه ای زنانه (Transparent Socks) داشته باشند. افرادی که محل کارشان در محیطهای بیرونی است و یا از فعالیتهای در فضای باز مانند پیاده روی، باغبانی، ماهیگیری، شکار یا کمپینگ لذت میبرند، نیاز به جورابهای مناسب دارند تا پای خود را گرم و خشک نگه دارند. جورابها هم چنین میتوانند پاهایتان را خشک نگه دارند و از آلودگی، قارچ و عفونت خصوصا در پای ورزشکاران جلوگیری میکنند.

دانستن و شناخت این نخها بسیار دشوار است حتی برای کسی که در این صنعت کار میکنند. 8. اگر در پوشیدن آن با مشکل مواجه هستید، حتما از کسی در پوشیدن کمک بگیرید. در این زمان بهتر است از نزدیکان خود درخواست کمک کنید. جورابها هم چنین به طولانی تر شدن عمر کفش هایتان کمک میکنند، عرق کردن بیشتر پاها باعث آسیب به کفش میشود و این اهمیت پوشیدن یک جوراب خوب را نشان میدهد. به همان صورتی که در بالا در مورد اینکه نشستن برای مدت طولانی میتواند باعث تجمع خون در پاها شود – سفر در مسافت و مدت طولانی نیز عواقب مشابهی دارد. بعضی کفشها هستند که بدون جوراب در پا فیت نمیشوند، یک مثال بارز چکمهها هستند، که بدون جوراب باعث تحریک پا شده و باعث ایجاد تاول میشوند و به هیچ عنوان پا بدون جوراب در آنها راحت نیست. و برعکس آن هیچ کس نمیخواهد بعد از یک روزکاری گرم در بیرون از خانه با پاهای تاول زده روبرو شود.