جوراب: همه چیز راجع به این پوشیدنی ساده! – نت نوشت

هرساله تعداد زیادی از مردم دنیا روز جهانی بدون جوراب (۸ می) را با نپوشیدن جوراب جشن میگیرند. بلندی قد این نوع تا زانو می رسد، همین ویژگی فوایدی دارد از جمله پا را از سرما محافظت می کند، همچنین تا حد زیادی مانع آسیب به پا می شود. دانستن این موضوع بسیار کمک میکند تا در انتخاب جورابهایمان با توجه به نوع نیازمان دقیق تر عمل کنیم. زنان هم جورابهای بلندی میپوشیدند که در زانو با کش جوراب نگه داشته میشد.در قرن نوزدهم جورابهای نخی ساخته شده با ماشین، در دسترس خانمها قرار گرفت . ل.، ولایات دارالمرز ایران (گیلان)، ترجمۀ جعفر خمامیزاده، تهران، 1357 ش؛ رایس، کلارا کولیور، زنان ایرانی و راه و رسم زندگی آنان، ترجمۀ اسدالله آزاد، تهران، 1366 ش؛ رستمی، مصطفى، دستبافتههای سوادکوه، تهران، 1386 ش؛ رسولی، غلامحسن، پژوهشی در فرهنگ مردم پیرسواران، تهران، 1378 ش؛ رضایی، جمال، بیرجندنامه، به کوشش محمود رفیعی، تهران، 1381 ش؛ سعیدی، سهراب، فرهنگ مردم میناب، تهران، 1386 ش؛ سفرنامۀ برادران شرلی، ترجمۀ آوانس، تهران، 1357 ش؛ سیری در صنایع دستی ایران، تهران، 1355 ش؛ شکورزاده، ابراهیم، عقاید و رسوم عامۀ مردم خراسان، تهران، 1346 ش؛ شهاب کوملهای، حسین، فرهنگ عامۀ کومله، رشت، 1386 ش؛ شهری، جعفر، تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم، تهران، 1378 ش؛ همو، طهران قدیم، تهران، 1383 ش؛ شیل، مری، خاطرات، ترجمۀ حسین ابوترابیان، تهران، 1362 ش؛ صدیق، مصطفى، «پوشاک زنان و مردان شاهآباد غرب و قصرشیرین»، هنر و مردم، تهران، 1343 ش، شم 21؛ همو، «دهکدۀ یکهسِوؤد»، همـان، 1351 ش، شم 123؛ صفینژاد، جواد، مونوگرافی ده طالبآباد، تهران، 1355 ش؛ ضرابی، عبدالرحیم، تاریخ کاشان، به کوشش ایرج افشار، تهران، 1341 ش؛ ضیاءپور، جلیل، پوشاک ایلها، چادرنشینان و روستاییان ایران، تهران، 1346 ش؛ همو، پوشاک هخامنشیها و مادیها در تخت جمشید، تهران، 1350 ش؛ طباطبایی اردکانی، محمود، فرهنگ عامۀ اردکان، تهران، 1381 ش؛ طباطباییفر، رضا، روستای قاطول در گذر زمان، تهران، 1381 ش؛ عزیزی، منصور، تاریخ و فرهنگ شهر بابک، کرمان، 1383 ش؛ علامه، صمصامالدین، یادگار فرهنگ آمل، تهران، 1338 ش؛ علینژاد، میرحاج، جامعهشناسی ایل شکاک، سلماس، 1383 ش؛ فاروقی، عمر، فرهنگ مردم سقز، سقز، ادارۀ فرهنگ و هنر؛ فیلبرگ، ک.

زیر پاهایتان میرود. بهترین راه این است که برای پاهای خودتان و کودک نوپایتان جورابهایی تهیه کنید که راحت باشند و در عین حال از پاهایتان در برابر فشار اسباب بازیها محافظت کنند. شما میتوانید جوراب مچی را در مدلهای ساده، طرحدار و جوراب پارازین تهیه کنید. ترکیب پنبه و مودال احساس نخ ابریشم را بر روی پوست ایجاد میکند. جوراب ساق بلند ۱۵-۱۸ میلی متر جیوه فشار ایجاد می کند .این جوراب بیشترین فشار را در مچ پا با ۱۸ میلی متر جیوه ایجاد می کند و به تدریج در طول پا به ۱۵ میلی متر جیوه کاهش می یابد. بهترین روش یادگیری انواع جنس نخها با لمس کردن و حس کردن آنها از نزدیک است و حتی نشان دادن عکس هم پاسخ گو نیست. جورابی که میپوشید میتواند نشان گر نوع نگاه شما به مد و استایلتان باشد. مهم نیست شخصی را بشناسید یا خیر، از نوع جورابی که به پا دارد به خوبی خواهید فهمید که چه شخصیت اجتماعیای دارد و چگونه فکر میکند. ♦ بهترین زمان پوشیدن جوراب واریس چه زمانی است؟ چه جورابی برای چه کاری؟ شناخت این عوامل نیز می تواند شرایط خرید بهینه تری برای شما رقم بزند.

برای مثال شما هیچ گاه نمیتوانید کت و شلوار رسمی را بدون جوراب بپوشید. از فیبرهای مصنوعی که بیشترین کاربرد را در صنعت جوراب دارد میتوان به پلی استر اشاره کرد. از فیبرهای اصلی که در بافت جوراب استفاده میشود میتوان به پشم اشاره کرد. وقتی کفش را برای مدت طولانی میپوشید و جوراب ندارید، پاهایتان به دلیل عرق کردن در داخل کفش کثیف میشود و باعث میشود بوی نامطبوعی درون کفشتان ایجاد شود. بعضی کفشها هستند که بدون جوراب در پا فیت نمیشوند، یک مثال بارز چکمهها هستند، که بدون جوراب باعث تحریک پا شده و باعث ایجاد تاول میشوند و به هیچ عنوان پا بدون جوراب در آنها راحت نیست. هم چنین این ماده میتواند تا ۵ برابر کشیده شود بدون اینکه هیچ پارگی در آن ایجاد شود. احساسی هم چون ابریشم بر روی پا ایجاد میکنند و بسیار بادوام اند. هم چنین ممکن است پاهایتان در معرض اشیا تیز و برنده و یا گیاهان خار دار قرار گرفته و به پاهایتان آسیب برسد، مخصوصا زمانی که در مناطق سرسبز و علف زارها قدم میزنید. عرق را به خود جذب میکند و کفشتان تمیز میماند، هم چنین با تعویض روزانهی جوراب میتوانید پاها و کفش هایتان را خوش بو نگه دارید.

این متریال در برابر چروک بسیارمقاوم است، با بدن شما نفس میکشد و هم چنین وقتی به پا دارید پایتان را خشک و گرم نگه میدارد. کف قالب لایهای تیماج گذاشته میشد و دورتادور لبۀ تیماج که در تماس با جوراب بود، سریشکاری و سپس دوردوزی میشد. به ویژه اگر ورزشکار باشند این محصول میتواند در کنار یک کفش ورزشی مردانه استاندارد از بدن آنها مراقبت بهتری به عمل آورد. هر چند پوشیدن جورابهای با رنگهای خاص و امتحان آنها نیز میتواند هیجان انگیز باشد. بعد از آشنایی با انواع متریالهای به کار رفته در انواع جوراب بهتر است راجع به ویژگیهای مختلف جورابهای مربوط به فعالیتهای متفاوت بیشتر بدانیم. قبل ازدانستن هر قانون و قاعده در مورد پوشش بهتر است بدانیم که چرا جوراب میپوشیم. بعد از آگاهی از دلایل پوشیدن جوراب بهتر است از انواع متریالهای مورد استفاده در جوراب آگاهی پیدا کنیم. در تحقیق انجام شده توسط دانشمندان ثابت شده است که پوشیدن جوراب در رخت خواب به مقدار زیادی میتواند باعث افزایش رضایت جنسی شود. افراد زیادی هستند که نمیتوانند بخوابند مگر اینکه جوراب پوشیده باشند. داستان جوراب بیسبال یا همان رکابی (Baseball) که به اندازه چوب بیسبال نمادین است به سال ۱۸۶۸ بر میگردد.