جایگاه رشته صنایع شیمیایی در توسعه صنعت کشور

رشته صنایع شیمیایی در دانشگاه جامع علمی کاربردی بدون کنکور دارای گرایش های متفاوت و دروس ارائه شده متنوعی است که شما با مراجعه به سایت دانشگاه علمی کاربردی میتوانید از آن مطلع شوید . شما میتوانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش از تمامی جزئیات ثبت نام رشته صنایع شیمیایی علمی کاربردی بدون کنکور مطلع شوید . از شرایط ثبت نام رشته صنایع شیمیایی علمی کاربردی بدون کنکور بدون کنکور پرداخت هزینه هر ترم یا همان شهریه است که نسبت به سایر دانشگاه های غیردولتی هزینه کمتری دارد و در مبحث بعد به آن میپردازیم . این شرکت تولید کننده انواع چسبهای صنعتی، عمومی و ساختمانی و همچنین رزینهای صنعتی درگریدهای متنوع جهت مصارف مختلف می باشد که از لحاظ کیفیت مطابق با استانداردهای جهانی و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی است. تا سال 1990 طی برنامه پنج ساله هفتم صنعت پتروشیمی رشد قابل توجهی که ناشی از تقاضای بسیار بالا برای محصولات پتروشیمی بود را تجربه کرد. داوطلبان شاغل میتوانند علاوه بر کدرشته محلهای دارای ظرفیت پذیرش (صرفاً شاغل) از کدرشته محلهایی که پذیرش (آزاد) دارند نیز انتخاب رشته نمایند.

همچنین مندرجات جداول شماره (۷ الی ۱۰ ) دفترچه ثبت نام، معرف کدرشته محل و عنوان رشته، ظرفیت پذیرش اعم از آزاد و شاغل، کد اشتغال و نیز جنسیت پذیرش هر یک از کدرشته محلهای گروه های آموزشی چهارگانه براساس استان، شهر و مرکز آموزشی میباشد. داوطلبان سهمیه شاغل صرفا در یک زیرگروه آموزشی در رشته مرتبط با شغل آنان پذیرش خواهند شد. رشته صنایع شیمیایی علمی کاربردی بدون کنکور نه تنها در تهران بلکه در سراسر کشور در دانشگا های علمی کاربردی ارائه شده است . شهریه رشته صنایع شیمیایی علمی کاربردی بدون کنکور هر ساله نسبت به قبل ده الی پانزده درصد افزایش قیمت دارد و با توجه به واحد های اخذ شده ترم متفاوت است . شهریه رشته صنایع شیمیایی علمی کاربردی بدون کنکور برای تحصیل در این دانشگاه الزامی است . شهریه رشته صنایع شیمیایی علمی کاربردی بدون کنکور نسبت به شهریه همین رشته در دانشگاه های دیگر غیر دولتی بسیار ارزان تر است . این گروه درحال حاضر دارای شش عضو هیئت علمی تمام وقت و نیمه وقت بوده وحدود ۱۰۰نفر دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند.

زمینه دیگری که از لحاظ صنعت شیمی ترکیه دارای آینده است، صنعت پلاستیک است که 3% تولید پلاستیک دنیا را تشکیل میدهد.این صنعت، ترکیه را در اروپا به دومین و در دنیا به هفتمین تولیدکننده پلاستیک تبدیل کرده است.ترکیه علاوه بر اینکه پنجمین تولیدکننده بزرگ رنگ اروپا است، در صنعت رنگ به سرمایهگذاران فرصتهای مختلف سرمایهگذاری ارائه میدهد. هماکنون ۲۰ تا ۲۵هزار تن از این محصول وارد کشور میشود و مصارف آن در نساجی، چرمسازی و واحدهایی که میخواهند اکسیداسیون انجام دهند، میباشد. شرکت صنایع شیمیایی غفاری در سال 1343 تاسیس و راهاندازی شده است. این واحد صنعتی در سال ۱۳۴۲ در آبادان تاسیس شد و تولیدات آن تا قبل از جنگ تحمیلی عبارت از: ۵۰۰۰ تن گاز كلر و ۶۰۰۰ تن سود سوزآور در سال، و همچنین مشتقات كلر بود كه این محصولات تامینكننده بخش عمدهای از نیازهای سازمان آب، صنعت نفت، صنایع كاغذسازی- صابونسازی و كارخانجات تهیه مواد غذایی هستند. صنعت محصولات شیمیایی و پتروشیمی در چین از صنایع مهم بنیادین این کشور به حساب می آید. به همین دلیل یک دانشجوی مهندسی شیمی در درجه اول باید در درس ریاضی قوی باشد و دو درس فیزیک و شیمی در مراحل بعدی قرار دارد.

موارد مصرف این محصولات در تهیه اسفنج و ابر میباشد. مواد اوليه شیمیایی شامل اسيد استيك به عنوان اسيد پايه و الكلهای مرتبط با محصولات مانند: نرمال بوتانول، اتانول، متانول، ايزوبوتانول، متوكسی پروپانول، اتيلن گلايكول مونو بوتيل اتر، دي اتيلن گلايكول مونوبوتيل اتر، دو اتيل هگزانول، ايزوپروپانول و كاتاليست آنها شامل چند كاتاليست اسيدی مي باشد. مجموعه این فعالیت ها و سطح بالای کیفیت و استاندارد در این شرکت ، صنایع شیمیایی غفاری را به معتبرترین تولید کننده محصولات شیمیایی در خاورمیانه تبدیل کرده است . صنایع شیمیایی پیوند بسیار نزدیکی به زندگی روزمره ما دارد . افزایش تولید و توسعهای که در سال ۸۳ اتفاق افتاد، نیز در خبرساز شدن صنایع شیمیایی ایران بسیار تاثیرگذار بوده است. کشور ما نیز به عنوان یک کشور نفتخیز برای استخراج، پالایش، انتقال نفت و همچنین برای تبدیل نفت به فرآوردههای شیمیایی که دارای ارزش افزوده بسیار زیادی هستند، نیاز به مهندسین شیمی دارد.