جایگاه رشته صنایع شیمیایی در توسعه صنعت کشور

توجه خاص کشورها به این صنعت موجب گردیده تا در حال حاضر بعد از صنایع غذایی و خودروسازی سومین صنعت بزرگ جهان به شمار رود. جهان شیمی به عنوان مرجع علمی مواد شیمیایی، جامع ترین و بزرگ ترین بانک اطلاعاتی حوزه شیمی می باشد. بعضی از محصولات صنایع شیمیایی مثل مواد شوینده و صابون­ها، مواد ضدعفونی کننده، عطرها و اسیدهای معدنی به صورت مستقیم مورد استفاده مشتری قرار می­گیرند و بعضی دیگر به عنوان ماده واسطه در تولیددیگر محصولات استفاده می­شوند. اخذ گواهینامه های بین المللی مدیریت کیفیت ، تعاملات سازنده و نزدیک با سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان آزمایشگاه آکرودیته در زمینه : ” مواد افزودنی بتن ، بتن آماده، سنگدانه ، سیمان و چسب های کاشی “همچنین اخذ مجوز گروه پژوهشی از وزارت علوم که منجر به ارتباط نزدیک تری با پارک های علم و فناوری کشور و پردیس های دانشگاهی گشت نمایانگر توجه همزمان شرکت آبادگران به تولید علم و متجلی نمودن دانش در کیفیت محصولات تولیدی با بهر ه گیری از فناوری های نوین می باشد. دست یابی به منابع، سهولت تحقیق و پژوهش به کمک فناوری اطلاعات و ارتباط با صنعت از مهمترین دستاوردها در رشته صنایع شیمیایی می باشد.

رشته مهندسی شیمی برخلاف تصور عامه مردم بیش از آن که در ارتباط با علم شیمی باشد همچون رشتههای مهندسی دیگر در ارتباط با علم ریاضی است. 5. گرانقیمت بودن تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز کارگاهها و آزمایشگاههای این رشته. نظر به وجود منابع فراوان نفت خام، گاز طبیعی و معادن غنی از کانیهای معدنی گوناگون از یک سو وگسترش روزافزون صنایع شیمیایی و پتروشیمی دولتی و خصوصی در کشور از سوی دیگر، ضرورت ارتقای توانایی ملی برای افزایش بهره وری در فرایند استخراج تا تولید مواد بیش از پیش نیاز به تربیت نیروی انسانی کارآزموده احساس می شود. پس از ماه ها پیگیری در نهایت آزمایشگاه صنایع شیمیایی غفاری موفق به ساخت چسبی می شود که نیاز آنان را مرتفع ساخته و امکان انتقال این سوپر تانکر به سطح آب فراهم آمد. شرکت هیمورا از بزرگترین و معتبر ترین شرکت های ساخت خط تولید های مواد شیمیایی در داخل کشور به حساب می آید که با استفاده از تکنولوژی ها نوین و تجارب مهندسان و طراحان خبره ی خود توانسته است اقدام به تولید این محصولات کند.

ما همواره تلاش می کنیم که به شیوه های گوناگون از طریق مقالات و ویدیوهای متعدد، شما را با حوزه هایی چون صنایع شیمیایی، مواد شیمیایی خوراکی و دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی، آزمایشگاهی، پلاستیک و پلیمر، رنگ و رزین، تصفیه آب و کشاورزی و دامپروری، آشنا نماییم. علاوه بر این، صنایع شیمیایی یکی از حوزه هایی ست که با سرعت بسیاری در حال رشد است، سرعت رشد این حوزه طی نیم سال 2017 به 30.8% می رسد. این روند رو به رشد همچنان طی دهه دوم فعالیت این شرکت، با تولید رزین های اکلریک امولسیونی و گروه های متنوع رزین آب پایه و همچنین توسعه بخش تولید انواع چسب های تخصصی در زمینه های صنعتی و ساختمانی ادامه یافت مرغوبیت محصول و تعهد به اصول مشتری مداری از بزرگترین رسالت هایی است که صنایع شیمیایی بن از گذشته تا به امروز به آن وفادار بوده است و به موجب آن توانسته به عنوان چهره ای شاخص در صادرات چسب و محصولات وابسته به کشور های خارجی به شمار آید.

به طور کلی می­توان گفت که، این هیدروکربن­ ها به گستره وسیعی از مواد شیمیایی پایه که یا به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می­گیرند (مثل بنزین و اتانول)، و یا در طی واکنش­های بعدی به محصولات دیگری که کاربرد دارند تبدیل می­شوند (مثل فنول برای تولید رزین­ ها و آمونیاک برای تولید انواع کودها). به فعل تبدیل شوند. علاوه بر این، نتایج بیان­کننده این هست که اثر یادگیری در زیر بخش­های صنایع شیمیایی ایران متفاوت است ولی در بخش عمده­ای از صنایع مورد بررسی، نزدیک به متوسط اثر یادگیری قرار دارد. رشتهي صنايع شيميايي تلفيقي از شيمي و مهندسي شيمي است كه دانشآموختگان اين رشته علاوه بر خواندن دروس نظري رشته شيمي مانند آلي، تجزيه، عمومي و معدني با آزمايشگاههاي مربوط به درسهاي مهندسي شيمي نيز تا حدودي آشنا شده و كاربرد همزمان اين دو را شامل ميشود. دوره سه ساله رشته صنایع شیمیایی به گونهای طراحی شده است که نیازهای این صنعت را به دیپلمههای فنی متبحر برطرف میسازد. اين رشته به سبب گستردگي ميتواند يكي از منابع مهم اشتغالزا در كشور براي جوانان باشد.با اطلاعاتي كه هنرجويان در اين رشته كسب ميكنند ميتوانند خيلي از محصولات شيميايي را به راحتي توليد كنند .