تجهیزات، تکنولوژی و تاریخچه – سام تجهیز

، یک برنامه تجاری سه ساله برای سال های مالی 2020 تا مالی 2022، استراتژی اساسی گسترش تجارت از طریق سرمایه گذاری فعال را حفظ خواهد کرد. علاوه بر فلسفه مدیریت سنتی (شامل فلسفه شرکتی، مأموریت های شرکتی، اصول راهنمای شرکتی)، فلسفه صنایع شیمیایی تورِی شامل شعار شرکت (که به سادگی بیانگر موضع صنایع شیمیایی تورِی در مورد تجسم فلسفه شرکتی است)، چشم انداز (که نشان دهنده جهت گیری گروه در راس آن قرار دارد) ، فرهنگ شرکت (که شامل ارزشها و دیدگاه های مدیریتی است که از زمان تأسیس شرکت حفظ شده است) است. رشته صنایع شیمیایی شامل چه مشاغلی است؟ سام تجهیز تامین کننده تجهیزات شامل الکتروگیربکس، الکتروموتور، پمپ و … اوره مورد نیاز از تولیدات داخلی و متانول و كریستال ملامین از خارج تامین می شود. خوراك این واحد از روغنهای سنگین نفتی پالایشگاه آبادان تامین میگردید. در اواخر سا ل 1374 شرکت با همکاری واحد تحقیق و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و پژوهشگاه صنعت نفت موفق گردید هگزان نرمال مورد مصرف در مجتمع های پتروشیمی کشور را تولید و کشور را از واردات این محصول بی نیاز گرداند. مجتمع پتروشیمی آبادان با مشاركت شركت ملی صنایع پتروشیمی و شركت امریكایی «بی-اف- گودریچ» و به منظور تولید PVC (ماده اولیه پلاستیك) و همچنین DDB (ماده اولیه پاك كنندهها) و سود سوزآور مورد نیاز داخل كشور، احداث و در سال ۱۳۵۰ بهرهبرداری از آن آغاز شد.

براساس برنامه پیشبینی شده وزارت صنایع، واحد تولید اسید ترفتالیك به ظرفیت تولید پنجاه و پنج الی شصت و پنج هزار تن در سال با استفاده از پارازالین تولیدی مجتمع اراك در محل كارخانه پلی اكریل احداث خواهد شد. محصولات این كارخانه الیاف نایلونی میباشد كه در صنایع نساجی، لاستیكسازی و فرش ماشینی مصرف عمده دارد. با این حال، خطر کاهش مناطق تجاری موجود وجود دارد. تهیه انواع سرامیکها و فرآورده های سرامیکی نیز با انجام واکنشهای شیمیایی چندی همراه است. این دو در تهیه کودهای شیمیایی و برای مصارف دیگر اهمیت زیادی دارد. لازم به توضیح است كه واحدهای تولیدكننده مواد فوق در كنار مجتمع پتروشیمی اراك و یا در نقاط دیگر تاسیس خواهند شد. معنای دیگر عبارت «شیمی» برای این شرکت همکاری و توسعه روابط است. چشم انداز گروه صنایع شیمیایی تورِی جهان برنامه کاری و اهداف این گروه را تا سال 2050 پیش بینی کرده است و همچنین چالش هایی که این شرکت باید برای رسیدن به این اهداف با آنها مواجه شود را بیان می کند.

این به ما امکان می دهد ارزش های جدیدی ایجاد کنیم و ضمن توسعه روابط با همه افرادی که با صنایع شیمیایی تورِی روبرو می شوند، از جمله مشتریان، کارمندان، سهامداران، تأمین کنندگان، مصرف کنندگان و جوامع محلی، از توسعه جهانی پایدار حمایت کنیم. همچنین یک بنیاد تجاری انعطاف پذیر ایجاد خواهد کرد که رشد پایدار را در آینده دنبال می کند. فناوریهای روز به مدد نیروی انسانی ماهر میتوانند به عملیاتیشدن هدفهای جامع و راهبردی کشور، در جهت قطع وابستگی به فروش مستقیم مواد خام، و توسعه پایدار ایران اسلامی، کمک کنند. طبق آمار ارایه شده از طرف وزارت كشاورزی، مصرف كودهای ازتدار به میزان ۱۲۰۰۰۰۰ تن و كودهای فسفاته به میزان ۱۳۰۰۰۰۰ تن در سال ۱۳۶۶ بوده است كه با توجه به نیاز صنایع كشاورزی به مقادیر فوق، لزوم توسعه واحدهای تولیدكننده كود شیمیایی بسیار ضروری به نظر میرسد. 5 سال بعد از آن یعنی در سال 1343 به منظور تقویت و توسعه این صنعت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاسیس و شروع به کار کرد. این كارخانه در سال ۱۳۴۱ در نزدیك كارخانههای نورد لوله اهواز شروع به كار كرد. ظرفیت عملی كارخانه در حال حاضر ۶۰۰۰۰ تن در سال میباشد. در ایران از میان كاربردهای متعدد متانول در صنایع، در حال حاضر فقط در تولید فرم آلدئید از آن استفاده میشود.

در حال حاضر در برخی از كشورها محصول ( MTBE ) را به جای تترااتیل سرب به منظور جلوگیری از آلودگی هوا استفاده میكنند. پلی استایرن كه در تولید بدنه داخلی یخچال، كابینت، رادیو، قلم خودكار و ظروف و وسایل منزل استفاده میشود. پلی اتیلن سبك كه در تولید انواع فیلم و ورق پلاستیكی، لوازم ساختمانی، لوازم كشاورزی، كیسه بستهبندی، ظروف و لوازم منزل، لوله برای آبیاری و روكش كابل استفاده فراوان دارد. كلروروینیل كه ماده اولیه تولید پلی وینیل كلرید (پی-وی-سی) است خود مصرف زیادی در تولید لولههای آبرسانی و فاضلاب، كفش، مشمع، كف پوش و روكش سیم و كابل دارد. اتیلن (۳۰۰۰۰۰ تن در سال)، پروپیلن (۱۱۸۰۰۰ تن در سال) كلر (۲۳۰۰۰۰ تن در سال) این مواد به عنوان ماده اولیه برای تولید سایر فرآوردههای مجتمع مورد استفاده قرار میگیرند. بانک سامان با درک و آگاهی از جایگاه و نقش فرآوردههای شیمیایی در زندگی روزمره و نقش اساسی این صنعت در سایر صنایع، متناسب با نیازها و خواستههای شرکتهای فعال در این حوزه خدمات مختلفی در زمینه تأمین سرمایه در گردش و تأمین مالی واحدهای تولیدی برای واردات مواد اولیه این صنعت به این گروه از مشتریان ارائه کرده است.