تجهیزات، تکنولوژی و تاریخچه – سام تجهیز

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس با اشاره به مشوقها و مزیتهای استقرار واحدها در شهرک فناوری صنایع شیمیایی و اینکه تاکنون بیش از 85 میلیارد ریال اعتبار در این شهرک هزینه شده است گفت: کاهش هزینههای سرمایهگذاری، وجود زیرساختهای مناسب در شهرک، دسترسی آسان به نیروهای فنی و متخصص، امکان استفاده از کارگاههای عمومی در شهرک، دسترسی آسان به شبکههای توزیع و بازاریابی سریع و نیز برخورداری از شبکه آزمایشگاهی از مهمترین مزیتهایی است که میتواند فعالیت واحدها را در این شهرک را رونق بخشد. در نهایت، ضرورت و اهمیت تعریف گرایش صنایع شیمیایی معدنی و لزوم توجه جامعه مهندسی شیمی به تربیت نیروهای مورد نیاز این بخش صنعتی مورد تأکید قرار گرفته است. صنعت شیمیایی چین همواره مورد توجه دولت بوده است و با سرمایه گذاری های عظیم صورت گرفته در سالهای انتهایی قبل از پیوستن به سازمان جهانی تجارت و بعد از آن ظرفیت عظیمی در صنایع بالادستی شکل گرفته است .

سود محقق شده این مجموعه در انتهای سال مالی قبل نسبت به سال 1398، به میزان 107 درصد رشد داشته و 371 هزار و 203 میلیون ریال شد. همانطور که می دانید کشور ما منابع انرژی خدادادی با ارزشی مثل نفت، گاز و مواد معدنی مختلفی دارد اما فقط داشتن آن ها کافی نیست و کشوری می تواند نسبت به بقیه کشورها ثروت و قدرت بیشتری بدست بیاورد که بتواند بر پایه دانش کافی از این منابع بهره برداری کند. در میان محصولات این صنعی محصولات مختلف پلاستیکی نقش مهمی را ایفا می کنند. این شرکت در سال جاری قصد افزایش سرمایه 2 هزار و 758 درصدی را از محل تجدید ارزیابی داراییها دارد. 154 میلیون سهم این شرکت با ارزش بیش از 10 هزار میلیارد ریال در بازار بورس قرار دارد. سود هر سهم شسینا برای سال گذشته، 2 هزار و 417 ریال بود. این رابطه بین کاهش کمتر در تعرفه واردت و افزایش بیشتر در مالیات بر صادرات در اینجا به این صورت است که به طور میانگین هر واحد درصد کاهش در تعرفه واردات فصول 28 و 29، با 4 واحد درصد افزایش در مالیات بر صادرات جایگزین شده است. در ده سال گذشته افزایش فروش محصولات شیمیایی در سطح دنیا بیش از دو برابر افزایش یافته است؛ این افزایش ناشی از اقتصادهای در حال پیشرفتی بوده است که 80% افزایش ظرفیت تولید محصولات شیمیایی را محقق میسازند.فروش محصولات شیمیایی، در ترکیه نیز در ده سال گذشته مسیر مشابهی را طی کرده است.ترکیه که با بازارداخلی پویا حمایت میشود با رشد قوی و هزینههای تولید رقابتی، مقصد سرمایهگذاری جذابی برای شرکتهایی که در صنعت شیمی فعالیت نشان میدهند میباشد.ترکیه هم زمان در جایگاه پایگاه تولید منطقهای ، مدیریت و صادرات برندهای پیشرو در صنعت شیمی میباشد.شرکتهای بزرگ شیمی از قبیل BASF, Henkel, Bayer, Evonik, Linde, P&G, PPG ve Dow دهها سال است که در ترکیه در حال تولید هستند و هر سال به رشد خود ادامه میدهند.یکی از نقاط قوت ترکیه، رشد با ثبات آن در صنایع مصرفی است.ترکیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده خودروی تجاری اروپا، هفدهمین تولیدکننده خودروی دنیا، هفتمین تولیدکننده محصولات کشاورزی دنیا و بزرگترین تولید کننده نساجی اروپا است و 3% از صادرات دنیا را به خود اختصاص داده است.

همچنین به طور کلی، مقداری از این ترکیب در بهبود و سلامت زندگی موثر بوده و از لحاظ تجاری اهمیت زیادی دارد. موقعیت مکانی این کارخانهها باعث بهبود و توسعه بازارهای فروش داخلی و خارجی محصولات مجتمع سینا شده است. هدف از تاسیس این شرکت تامین مواد شیمیایی آزمایشگاهی و ارائه خدمات مناسب و به هنگام به مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی، مطابق با استانداردهای جهانی می باشد. سال گذشته پیگیریهای این شرکت باعث وصول مطالبات آن از مشتریان هندی شد. بهره گیری از همت و ابتکار مدیران و مشارکت متخصصین و كاركنان این مجموعه باعث شد تا طی سالهای بعد، آن ها کاربرد کامپوزیت را در تک تک کارخانجات و صنایع کشور گسترش دهند . بخش عمدهای از اقتصاد صنعتی جهان را وابسته خود ساخته است. برای شناسایی موقعیت های شغلی و تطبیق مفاد آموزشی دوره کارشناسی با نیازهای صنعتی ، ضرورت ارزیابی و بازشناسی این بخش از صنایع کشور بدیهی است.

در این متن به بررسی و توضیح صنایع شیمیایی می پردازیم. کود ارگانیک که به آن کود آلی نیز گفته می شود طبیعی بوده و از مواد آلی کربن دار تشکیل شده است که از موجودات زنده و یا سابقا زنده به دست آمده اند. در صورت موافقت سازمان بورس، امسال شیمیایی سینا اولین رکورد دار تامین مالی، از محل مذکور، خواهد شد. شرکت معدنی املاح ایران در سال 1363 باهدف اکتشاف، استخراج و فرآوری نمکهای صنعتی بخصوص سولفات سدیم و کلرور سدیم تاسیس شد. خدمات انجام شده فوق درخارج از ایران انجام گرفته باشند. در مرحله ی اول مواد اولیه را که اسید سولفوریک و پتاسیم کلرید می باشند را توسط یک سیستم هوشمند به داخل کوره هدایت کرده و پس از انجام یک سری واکنش سولفات پتاسیم به صورت کلوخه در کف کوره تولید میشود. صنایعی که در اونها واکنشهای شیمیایی انجام میشه صنایع شیمیایی نامیده میشه. آتش سوزیهای وسیع جنگلها، اگزوز اتومبیلها و دود سیگار باعث ورود مقدار زیادی مواد شیمیایی مختلف به جو میشود.