تجهیزات، تکنولوژی و تاریخچه – سام تجهیز

گرایش صنایع شیمیایی معدنی یکی از گرایش هایی است که تعدادی از دانشکده های مهندسی شیمی در آن به تربیت کارشناسان مهندسی شیمی می پردازند. در نهایت، ضرورت و اهمیت تعریف گرایش صنایع شیمیایی معدنی و لزوم توجه جامعه مهندسی شیمی به تربیت نیروهای مورد نیاز این بخش صنعتی مورد تأکید قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس با اشاره به مشوقها و مزیتهای استقرار واحدها در شهرک فناوری صنایع شیمیایی و اینکه تاکنون بیش از 85 میلیارد ریال اعتبار در این شهرک هزینه شده است گفت: کاهش هزینههای سرمایهگذاری، وجود زیرساختهای مناسب در شهرک، دسترسی آسان به نیروهای فنی و متخصص، امکان استفاده از کارگاههای عمومی در شهرک، دسترسی آسان به شبکههای توزیع و بازاریابی سریع و نیز برخورداری از شبکه آزمایشگاهی از مهمترین مزیتهایی است که میتواند فعالیت واحدها را در این شهرک را رونق بخشد. شرکت صنایع شیمیایی سینا علاوه بر فرمالین، دو ترکیب هگزامین و پارافرم آلدهید را در سبد محصولات تولیدی خود دارد. پس از طی تحقیقات میدانی در عرصه های مختلف و دریافت تقاضا از واحد های صنعتی آرمان خود را یافتند: ” نوآوری در زمینه محصولات شیمیایی و پلیمری و کمک به صنایع کشور” . طرح توسعه و تولید متانول در این واحد نیز به اجرا درآمده است.

در ده سال گذشته افزایش فروش محصولات شیمیایی در سطح دنیا بیش از دو برابر افزایش یافته است؛ این افزایش ناشی از اقتصادهای در حال پیشرفتی بوده است که 80% افزایش ظرفیت تولید محصولات شیمیایی را محقق میسازند.فروش محصولات شیمیایی، در ترکیه نیز در ده سال گذشته مسیر مشابهی را طی کرده است.ترکیه که با بازارداخلی پویا حمایت میشود با رشد قوی و هزینههای تولید رقابتی، مقصد سرمایهگذاری جذابی برای شرکتهایی که در صنعت شیمی فعالیت نشان میدهند میباشد.ترکیه هم زمان در جایگاه پایگاه تولید منطقهای ، مدیریت و صادرات برندهای پیشرو در صنعت شیمی میباشد.شرکتهای بزرگ شیمی از قبیل BASF, Henkel, Bayer, Evonik, Linde, P&G, PPG ve Dow دهها سال است که در ترکیه در حال تولید هستند و هر سال به رشد خود ادامه میدهند.یکی از نقاط قوت ترکیه، رشد با ثبات آن در صنایع مصرفی است.ترکیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده خودروی تجاری اروپا، هفدهمین تولیدکننده خودروی دنیا، هفتمین تولیدکننده محصولات کشاورزی دنیا و بزرگترین تولید کننده نساجی اروپا است و 3% از صادرات دنیا را به خود اختصاص داده است. زمینه دیگری که از لحاظ صنعت شیمی ترکیه دارای آینده است، صنعت پلاستیک است که 3% تولید پلاستیک دنیا را تشکیل میدهد.این صنعت، ترکیه را در اروپا به دومین و در دنیا به هفتمین تولیدکننده پلاستیک تبدیل کرده است.ترکیه علاوه بر اینکه پنجمین تولیدکننده بزرگ رنگ اروپا است، در صنعت رنگ به سرمایهگذاران فرصتهای مختلف سرمایهگذاری ارائه میدهد.

هم اكنون با در اختيار داشتن دانش فني برتر، بهره گيری از آزمايشگاه كنترل كيفيت و سيستم مدرن توليد قادر مي باشد ساليانه با ظرفيت 13500 تن بوتيل استات، سفارشات شیمیایی اختصاصي را در داخل و خارج كشور مطابق با استانداردهای بين المللی توليد و تحويل صنعتگران شيمی علی الخصوص صنعت رنگ شیمیایی نمايد. همانطور که میدونین کشور عزیزمون منابع انرژی خدادادی با ارزشی مثل نفت، گاز و مواد معدنی مختلفی داره اما فقط داشتن اونها کافی نیس و کشوری میتونه نسبت به بقیه کشورها ثروت و قدرت بیشتری بدست بیاره که بتونه بر پایه دانش کافی از این منابع بهره برداری کنه. در طرحهای زیر به طور کامل دروس پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم رشته صنایع شیمیایی رو آوردیم. از این رو در این مرحله نیاز به نوعی چسب با قابلیت عایق سازی در زیر آب حس می شد. بدیهی است فارغ التحصیلانی که از دانش، مهارت و تخصص خوبی برخوردار باشند، می توانند راحتتر جذب بازار کار شوند و موقعیت شغلی بهتری را کسب نمایند. موقعیت مکانی این کارخانهها باعث بهبود و توسعه بازارهای فروش داخلی و خارجی محصولات مجتمع سینا شده است. 10- با توجه به اینکه مجموعه اقدامات فوق بازار داخلی مواد اولیه و همچینین محصولات صنایع مکمل آنها را رقابتی خواهد کرد، کلیه مداخلات دستوری دولت در قیمت گذاری تولیدات این صنایع متوقف شود.

این سوپر تانکر ایرانی که در طول جنگ تحمیلی ماموریت جابجایی نفت خام از پایانه های نفتی جزیره خارک را به عهده داشت و در سال 1367 مورد حمله همزمان چند فروند هواپیمای عراقی قرار گرفت و دچار آتش سوزی و غرق شد. از جمله این موارد همکاری در “نجات سوپر تانکر سنندج” است. ویژگی های صنایع کانی غیر فلزی و معرفی مراکز علمی تحقیقاتی مرتبط با این بخش از صنایع از جمله دیگر مواردی است که مور مطالعه قرار گرفته است. 154 میلیون سهم این شرکت با ارزش بیش از 10 هزار میلیارد ریال در بازار بورس قرار دارد. در صنایع شیمیایی مجموعاً حدود یک تریلیون (1000 میلیارد) دلار سرمایه گذاری جهانی صورت گرفته است؛ اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در جهان هستند. مبلغ این بدهی 41 میلیارد و 833 میلیون ریال بوده که به حساب شیمیایی سینا در بانک توسعه صادرات شیراز واریز شد. سال گذشته صنایع شیمیایی سینا میزبان طرحهای نیمه صنعتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز بود. با احداث یك واحد تولیدی لاستیك مصنوعی، قسمتی از نیازهای مواد اولیه كارخانجات لاستیكسازی كشور تامین خواهد شد.