تجهیزات، تکنولوژی و تاریخچه – سام تجهیز

با اینکه در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکرده بودم حتی هیچ کتاب تستی هم نداشتم که با آن تست زدن خودم را قوی کنم با جی۵ خودم را به جایی رساندم که روز کنکور خیلی آرام بودم انگار نه انگار که کنکوری در کار است، درست مثل یک امتحان ساده کلاسی برخورد کردم چون به خودم و به روشی که انتخاب کرده بودم ایمان داشتم. آن موقع دیگر اصلا نمی توانستم درس بخوانم در آن فضای غم انگیز خانه، حس و حال باز کردن کتاب را نداشتم. تهیه آلومینیوم از بوکسیت و تهیه فلزات دیگر از ترکیبات آنها نیز به دنبال اجرای واکنش های شیمیایی در دستگاههای مورد نظر عملی میشود. جی۵ بعد از ورود به دوره کاردانی؟ آتش سوزیهای وسیع جنگلها، اگزوز اتومبیلها و دود سیگار باعث ورود مقدار زیادی مواد شیمیایی مختلف به جو میشود. شرکت تخصصی شیمیایی توسعه آلکامید با هدف تولید، تامین و عرضه مواد شیمیایی و تامین تجهیزات در سال ۱۳۹۴ تاسیس شد. خوشبختانه یونیت ئیدروژن و یونیت اکسیژن در حال حاضر وجود دارد که خود اینها تشکیل دهنده ۲۰درصد از تجهیزات است. 5. گرانقیمت بودن تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز کارگاهها و آزمایشگاههای این رشته. خلاصه وار بودن جی برگها،کم حجم بودنشان، جلوگیری از اتلاف وقت با آنها و مهم تر از همه، این حس قشنگی که با انتقال هر جی برگ از یک خانه به خانه بعدی جعبه پیدا می کنی و مطمئن می شوی دیگر هیچ وقت مطلب را فراموش نمی کنی باعث می شود روز به روز به ادامه یادگیری با این روش دلگرمی بیشتری پیدا کنی.

آیه ۱۱ سوره مبارکه الرعد می فرماید: « خداوند حال هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد مگر خود آن قوم حالشان را تغییر دهند.» این آیه را بزرگ جی برگ نویسی کرده بودم و به در اتاقم چسبانده بودم. روشی که من به آن ایمان دارم جی۵ است، با جی۵ می شود تمام قله ها را فتح کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان قم، در اختتامیه این رویداد که به مناسبت روز صنعت و معدن و با حضور صنعتگران و سرمایه گذاران صنایع شیمیایی استان برگزار شد، طی فرایند ۳ ماهه ده ها طرح سرمایه گذاری فناورانه به دبیرخانه رویداد رسیده بود که در ارزیابی اولیه، ۸ طرح سرمایه گذاری فناورانه در حوزه فرآوری و تولید مواد اولیه، داخلی سازی مواد وارداتی انتخاب شد. و همچنین یکی از شاخص ترین تولیدات این شرکت که به صورت انحصاری در خاورمیانه تولید می شود مونوپروپیلن گلایکول دارویی و شیمیایی می باشد.

پلیمرها و پلاستیکها، به خصوص پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن ترفتالات، پلی استایرن و پلی کربنات حدود 80 درصد از تولیدات صنایع شیمیایی را در سراسر جهان در بر میگیرد. ایران با داشتن دومین، و به تعبیری اولین، ذخائر گازی دنیا، چهارمین ذخائر نفتی دنیا و قرار داشتن در بین 10 کشور اول معدنی دنیا درکنار موقعیت ممتاز ژئوپلیتیک خود، این امکان بالقوه را دارد که به یکی از قطبهای تولید و صادرات محصولات شیمیایی جهان تبدیل شود. کارهای مهندسی این طرح در حال انجام است و یکسری راکتور در ایران قرار است ساخته شود. جی۵ روشی است مهربان و صبور،برای تثبیت اطلاعات در ذهن. بعد از اینکه کاردانی ام را گرفتم و به ایلام برگشتم در کنکور ارشد شرکت کردم اما در آن فاصله مصیبتی برای خانواده پیش آمد و در حادثه ای ناگوار همسربرادر و برادرزاده ام را از دست دادیم. جالب اینکه همین کار باعث می شد امتحاناتم را با نمراتی خوب پاس کنم،وقتی در عمق جی برگ ها فرو می رفتم دلتنگی از یادم می رفت. خاطرم هست فقط شب ها جی برگ می نوشتم و سرجمع تنها سه هفته مانده به کنکور جی برگهایم را خواندم. سازمان ها می توانند دوره های آموزشی صنایع شیمیایی را در شرکت خود برگزار نمایند.این امر در زمان و هزینه شما صرفه جویی قابل توجهی دارد.

صنعت محصولات شیمیایی و پتروشیمی در چین از صنایع مهم بنیادین این کشور به حساب می آید. به جز دروس عمومی مثل ادبیات که قبلا بدون استفاده از جی۵ لغاتش را به سختی یاد می گرفتم ،بالاترین درصدهای من در دروس تخصصی شیمی تجزیه،شیمی آلی و شیمی معدنی بودند. تمام سوالات را با خوشرویی تمام جواب دادم حتی وقت اضافه هم آوردم ،آنقدر مطمئن بودم که برنگشتم سوالات را مرور کنم در عوض با خیال راحت کیک و آبمیوه ام را خوردم. من آنزمان به اینترنت دسترسی نداشتم ناهارم را خوردم کمی خوابیدم و بعد از ظهر که هوا خنک تر شده بود خیلی خونسرد حاضر شدم تا به کافی نت بروم. به محض اینکه در را باز کرد با خوشحالی و هیجان از در حیاط با صدای بلند داد زدم ..هورا قبول شدم… این جریان روحیه خانواده ام را هم بهتر کرد همه در شوک بودند می گفتند: «امکان ندارد در این اوضاع چطور توانستی اینطور نتیجه بگیری؟ نتیجه ای که دوست صمیمی ام در کنکور گرفت حتی از نتیجه خودم هم شگفت انگیزتر بود، چون او اصلا برای کنکور درس نخواند فقط همان جی برگ هایی که زنگ تفریح ها می خواندیم کمکش کرد و موفق شد در دوره روزانه رشته صنایع شیمیایی پذیرفته شود.