بررسی ارتباط صنایع شیمیایی و اقتصادهای بزرگ

خوشبختانه ما ارز مورد نیازمان که ۵/۳میلیون دلار است را از صندوق ذخیره ارزی تامین کردهایم. در این رابطه، ارزی هم از صندوق ذخیره گرفتهاید؟ امروزه خرید و فروش تبدیل به جز جدانشدنی در زندگی افراد شده است و مواد شیمیایی هم از این قاعده مسثنا نیستند. نکته مهم در نمودار فوق این است که در کشورهای توسعهیافته به جز آلمان، سهم صنعت پتروشیمی زیر ۳ درصد است اما در کشورهای در حال توسعه مانند برزیل، چین و هند، سهم صنعت پتروشیمی بالای ۴ درصد است. شرکت داده ورزان با ۱۷ سال سابقه در صنعت طراحی وب، قصد دارد تبدیل به یکی از بازیگران تخصصی عرصه طراحی سایت شیمیایی و شرکت های شیمی شود. مجتمع پتروشیمی آبادان با مشاركت شركت ملی صنایع پتروشیمی و شركت امریكایی «بی-اف- گودریچ» و به منظور تولید PVC (ماده اولیه پلاستیك) و همچنین DDB (ماده اولیه پاك كنندهها) و سود سوزآور مورد نیاز داخل كشور، احداث و در سال ۱۳۵۰ بهرهبرداری از آن آغاز شد. خوشبختانه همه امکانات از قبیل زمین، آب، برق، بخار و به خصوص مواد اولیه ئیدروژن نوزاد و اکسیژن موجود است و حدود ۲۰درصد ماشینآلات نیز در واحد مربوطه وجود دارد. خوشبختانه یونیت ئیدروژن و یونیت اکسیژن در حال حاضر وجود دارد که خود اینها تشکیل دهنده ۲۰درصد از تجهیزات است.

در این ارتباط طرح «DSH» در حال انجام است و قرارداد این طرح با یک شرکت چینی به نام سینوپک منعقد شده است. گرچه در بررسیهای صورت گرفته و در تماس با شرکتهای مختلف، اعطای لیسانس و انتقال تکنولوژی کار بسیار دشواری بود، ولی خوشبختانه ما موفق به انجام این کار شدیم. برای دسترسی راحت تر به تکنولوژی جدید غربی بودکه به طور خاص برای این محصولات در نظر گرفته شده بود. این گروه پیشنهاد می دهند از زمان مکانیابی یک واحد صنعتی شیمیایی مردم محلی باید به طور شفاف در جریان تصمیمات قرار داده شوند و تصوری روشن از تمام فرایند تولید کارخانه مذکور داشته باشند. در سال گذشته سود شرکت حدود ۳۰میلیارد تومان بوده است و براساس این طرحی که در پیش داریم (صرفنظر از اتفاقاتی همچون تحریم) این طرح میتواند به طور کلی ۵درصد سود ما را بالا ببرد. بسیاری از مردم و صاحبنظران در آمریکا معتقدند علیرغم اینکه 13میلیارد دلار طی دهه گذشته در ارتقای ایمنی تاسیسات شیمیایی در این کشور هزینه شده است اما نگرانی و احتمال وقوع فاجعه دیگری هچون تگزاس همچنان پابرجاست و تغییر محسوسی صورت نگرفته و علاج و چاره کار در جابجایی و انتقال این تاسیسات است. کشورهای اروپایی ترجیح می دهند کارخانجات و شرکتهای شیمیایی خود را به کشورهای دیگر صادر کنند و نهایتاً کار مدیریتی و کنترل را در کشور خود انجام دهند.

در ایالات متحده نیز حوادث مشابهی رخ داده است در آوریل سال 2013 انفجار و آتش سوزی در کارخانه تولید کود در تگزاس 15نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند و 150ساختمان اطراف کارخانه تخریب شدند که برخی از آنها مدارس بودند همچنین انتشار نیترات آمونیوم به مدارس دوردست نیز خسارت وارد کرد زمین بازی بسکتبال مجاور کارخانه نیز آسیب دید بعد از این حادثه محققان نشان دادند که اکثر مدارس تگزاس در فاصله کمتر از نیم مایلی یک یا چند کارخانه شیمیایی قرار دارند و در کل ایالات متحده 12هزار مدرسه در نزدیکی تاسیسات و کارخانجات شیمیایی قرار دارند و صدها هزار دانش آموز در معرض خطر شیمیایی هستند. موضوع مهم دیگر در این رابطه این است که یقیناً بسیاری از شرکتها و کارخانجات شیمیایی علاقه ای به جابجایی و تغییر مکان ندارند چرا که این کار برای آنها هزینه های در پی خواهد داشت و بنابراین در این زمینه مقاومت خواهند کرد و به اشکال مختلف سعی خواهند کرد که تولیدات خود را ایمن جلوه دهند. بنابراین میتوان گفت که صنایع پتروشیمی، بخشی از صنایع شیمیایی است که فرآورده شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید میکند.

وی در این گفتوگو از افزایش ۵درصدی سود شرکت در سال آینده خبر میدهد. این طرح هنوز در دست بررسی و مطالعه است، اما یکی از بزرگترین طرحهای آینده ما به حساب میآید و بهطور حتم برای این طرح سال آینده افزایش سرمایه خواهیم داشت. مجتمع صنایع شیمیایی سورن در سال ۱۳۸۴ با سرمایه گذاری خارجی در شهرک صنعتی کاویان خراسان رضوی و با هدف تولید حلال های صنایع چاپ، مرکب رنگ و رزین تاسیس گردید. گفتوگوی دنیای اقتصاد با مهندس مقدم در پی میآید: از خودتان بگویید. تدوین شدند و «دفتر برنامهریزی و تألیف کتابهای درسی آموزشهای فنیوحرفهای و کاردانش» به طراحی و تدوین برنامهریزی درسی در دو حوزه دنیای کار و دنیای آموزش اقدام کرد. ایران برای اولین بار در سال ۱۳۳۸ اقدام به احداث یك كارخانه كود شیمیایی در مرودشت شیراز كرد. من فعالیت خود را در صنایع پتروشیمی از سال ۴۸ در شرکت شیمیایی رازی فعلی در بندر امام شروع کردم و سپس راهی آمریکا شده و در رشته مهندس شیمی به اخذ لیسانس نائل گشته و در شرکتهای دوپانت آمریکا، پلیاکریل اصفهان، صنایع دارویی شهید مدرس، تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی DMT (عضو هیات عامل)، الیاف سلولزی بعثت (مدیرعامل)، شرکت سرمایهگذاری صنایع پتروشیمی و شرکت مهندسی سانیا با مشارکت یک شرکت بزرگ انگلیسی به نام سایمول کاروز (۴۹درصد) و شرکت سرمایهگذاری صنایع پتروشیمی (۵۱درصد) به عنوان مدیرعامل مسوولیت داشتم.