بررسی ارتباط صنایع شیمیایی و اقتصادهای بزرگ

۲/ ۵۱درصد سهام شرکت در اختیار بانک صنعت و معدن، ۳/۳۳درصد سهام متعلق به شرکت سرمایهگذاری آتیه دماوند، ۶/۴درصد متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان ملی نفت ایران، ۰۲/۴درصد سهام متعلق به شرکت سرمایهگذاری صنعت و معدن و ۸۸/۶درصد از سهام شیمایی ایران متعلق به سایر سهامداران میباشد. برای واحد تولید (الکلهای چرب) و استقرار آن در اصفهان نیز حدود ۱۰۰میلیون یورو سرمایهگذاری احتیاج داریم. متأسفانه این نقش مهم و کلیدی در حال حاضر در کشور مورد غفلت قرار گرفته است و همین موضوع نیز سبب شده است که صنعت به ظاهر خصوصیشده، فقط و فقط به دنبال حداکثرکردن منافع بنگاهی و سودآوری خود باشد و این موضوع تنها بخشی از منافع ملی را پوشش میدهد و بسیاری از محصولات تولیدی مورد نیاز ساختار صنعتی کشور در اولویت فرصتهای سرمایهگذاری این بنگاهها قرار ندارد. این تركیب ماده اولیه تهیه الیاف مصنوعی پلی استر میباشد و مورد نیاز كارخانه پلی اكریل اصفهان است و در حال حاضر از خارج وارد میشود. نکته قابل توجه در فرآیند توسعه آن است که سبد بهینه تولیدات صنعت پتروشیمی باید به نحوی تنظیم شود که علاوه بر حفظ صادرات در بازارهای سنتی همیشگی در خارج از کشور، مواد اولیه توسعه صنعتی در صنایع مختلف داخلی را نیز بتواند تأمین کند.

یکی دیگر از مواد اولیه ما بنزن است که قبل از اینکه مجتمع توسعه داده شود، پتروشیمی اصفهان قادر به تامین تمام آن بود، اما بعد از طرح توسعه ما، پتروشیمی اصفهان دیگر به تنهایی نمیتواند نیاز ما را تامین کند. اینجا واحدی است که از همه نظر روی پای خودش ایستاده و در تامین مواد اولیه در داخل کشور مشکلی نداشته و از ابتدا تا به امروز سوددهی بسیار خوبی داشته است، بنابراین صاحبان سهام عمده تا حدودی سهامشان را عرضه نمیکنند، به همین دلیل سهام شناور ما نیز در بازار کم است. بوده است که به طور ویژه مورد توجه دولت چین در برنامه های پنج ساله بوده است و مشخصاً ایجاد انگیزه برای عرضه مواد خام برای تامین تقاضای بازار داخلی و خلق ارزش افزوده بالاتر در داخل کشور نموده است. بهرهگیری از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا، واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه های فرمولاسیـون پیشرفته و واحد تحقیق و توسعه بر پایه دانش و تجربه و با کارکنان متخصص این سازمان را به معتبرترین تولیدکننده صنایع شیمیایی در منطقه خاورمیانه بدل ساخته است. از مهر ۱۳۹۲ کارشناسی مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی آغاز به فعالیت نمود و بیش از ۵۰ دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند.

صنایع شیمیایی پیوند بسیار نزدیکی به زندگی روزمره ما دارد . بر اساس داده های انجمن صادرکنندگان مواد شیمیایی و محصولات استانبول، حجم صادرات صنایع شيميايی و فرآوردههای شیمیایی با 34 درصد افزايش نسبت به اكتبر سال گذشته به 2.31 ميليارد دلار رسيد. تقریباً 80 درصد محصولات تولیدی را آمونیاک، کود، اسید سولفوریک، پلاستیک و نمک های مصنوعی تشکیل می دهند. تیم ایران اسید با بکارگیری از دانش و فنآوری روز دنیا و بهرهگیری از تجارب علمی و عملی متخصصان و کارشناسان علوم شیمی فعالیت خود را آغاز و در راستای اهداف خدمتگزاری خویش، اولین سامانه تجارت مواد آلی، معدنی و اسیدهای شیمیایی کشور را راهاندازی کرده تا گام مهمی در ارتقای مدیریت زنجیره تأمین مواد اولیه، توزیع و تغذیه خطوط تولید بردارد. مشکل اصلی ما تامین قطعات یدکی خاص است که در این تکنولوژی به کار رفته و همچنین کاتالیزورهای خاص و مواد شیمیایی و اسید HF. اگر هم با مشکلی برخورد کنیم، دو مخزن بزرگ ۱۰هزار مترمکعبی حاوی مازوت و گازوئیل پشتوانهای برای تامین سوخت شرکت به شمار میرود.

از آنجا که نرمال پارافین بالاترین رقم صادراتی ما محسوب میشود و در قطر قرار است در سال ۲۰۱۱ نرمال پارافین تولید شود، قصد داریم این نرمال پارافین را به مادهای با ارزش افزوده بالا تبدیل کنیم. به گزارش اقتصادنیوز ، مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران گفت: پس از ۹ سال ، بهره برداری عملیاتی از اسکله اختصاصی شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران از شرکت های زیر مجموعه “شیران” آغاز شد. همانطور که می دانید کشور ما منابع انرژی خدادادی با ارزشی مثل نفت، گاز و مواد معدنی مختلفی دارد اما فقط داشتن آن ها کافی نیست و کشوری می تواند نسبت به بقیه کشورها ثروت و قدرت بیشتری بدست بیاورد که بتواند بر پایه دانش کافی از این منابع بهره برداری کند.صنایع شیمیایی نقش مهمی در ایجاد زمینه های لازم برای پیشرفت های بزرگ دارد و به سبب گستردگی آن یکی از منابع مهم اشتغال در کشور است.