ایران اسید – مرکز تجارت مواد آلی ، معدنی و اسیدهای شیمیایی ایران

نظر به وجود منابع فراوان نفت خام، گاز طبیعی و معادن غنی از کانیهای معدنی گوناگون از یک سو وگسترش روزافزون صنایع شیمیایی و پتروشیمی دولتی و خصوصی در کشور از سوی دیگر، ضرورت ارتقای توانایی ملی برای افزایش بهره وری در فرایند استخراج تا تولید مواد بیش از پیش نیاز به تربیت نیروی انسانی کارآزموده احساس می شود. همانطور که می دانید کشور ما منابع انرژی خدادادی با ارزشی مثل نفت، گاز و مواد معدنی مختلفی دارد اما فقط داشتن آن ها کافی نیست و کشوری می تواند نسبت به بقیه کشورها ثروت و قدرت بیشتری بدست بیاورد که بتواند بر پایه دانش کافی از این منابع بهره برداری کند. گرایش صنایع شیمیایی معدنی یکی از گرایش هایی است که تعدادی از دانشکده های مهندسی شیمی در آن به تربیت کارشناسان مهندسی شیمی می پردازند. این شرکت با اعتقاد راسخ بر این باور که ” ایران ” می تواند نیازهای شیمیایی کشور و منطقه را تامین نماید ، به تولید محصولات با کیفیت و شایسته مصرف کنندگان همت گمارده است. برای این منظور منحنی یادگیری با فرض بازدهی ثابت نسبت به مقیاس، با استفاده از تکنیک داده­های تابلویی تخمین زده­شد. شرکت اسید سازان زنجان دارای دو کارخانه تولید اسید سولفوریک در استان زنجان است، که یکی از آنها در ناحیه شرقی شهرستان زنجان و دیگری در قسمت جنوبی آن واقع شده است و با ایجاد ارزش افزوده و تولید صادرات محور تأثیر بسزایی در اقتصاد و اشتغال این منطقه داشته است.

7- کلیه مشوقهای صادراتی برای صنایع بزرگ (از جمله جوایز صادراتی، انتخاب به عنوان صادرکننده نمونه و مانند اینها) حذف شود و منابع آن به تشویق صنایع مکمل آنها (صنایع کوچک و متوسط) منتقل شود. رشتهي صنايع شيميايي تلفيقي از شيمي و مهندسي شيمي است كه دانشآموختگان اين رشته علاوه بر خواندن دروس نظري رشته شيمي مانند آلي، تجزيه، عمومي و معدني با آزمايشگاههاي مربوط به درسهاي مهندسي شيمي نيز تا حدودي آشنا شده و كاربرد همزمان اين دو را شامل ميشود. شرکت صنایع شیمیایی با ایجاد بستری مناسب برای مشتریان این امکان را فراهم کرده تا بتوانند انواع مختلف مواد شیمیایی را در صنایع گوناگون به صورت عمده و یا جزئی تهیه کنند. زمانی که مهندسان ایرانی قصد داشتند با شبیه سازی و مهندسی معکوس یک کارخانه فرمالین در ایران تاسیس کنند. در نهایت این محصول از کوره خارج شده و توسط خنک کنند هایی خنک میشود و پس از نرم کردن و خرد کردن آماده بسته بندی میگردد. سپس، در سال 1986، در شصتمین سالگرد تأسیس این شرکت، فلسفه مدیریت شرکت با فلسفه شرکت به عنوان مفهوم اصلی آن رسمیت یافت.

8- به عوض مشوقهای صادراتی برای صنایع بزرگ، مشوقها و الزاماتی در راستای نوآوری، تحقیق و توسعه و سازگاری با محیط زیست مقرر شود تا موجب شود صنایع بزرگ به بومی سازی فناوریها و بهره وری بیشتر سوق یابند و مخاطرات محیط زیستیشان به حداقل برسد. به طور كلی مواد اولیه اصلی كلیه صنایع پتروشیمی از مواد الفینی و آروماتیكی مشتق شدهاند و به همین دلیل این دو طرح تا حدود زیادی مشابه یكدیگر هستند و تولید مواد اولیه و بنیادی مورد نیاز هر دو طرح (اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن و زایلنها) در هر دو مجتمع پیشبینی شده است. این مجموعه اکنون با مدیریت حسن افشارپور به طراحی، ساخت و عملیاتی کردن انواع فرمالین و سایر مشتقات آن برای رفع نیازهای بازار داخلی و خارجی مشغول است. فرمالین یا «متانال» محلول آبی فرمالدئید با بوی تند و آزاردهنده است و از آن در تولید انواع محلول ضدعفونی کننده، مایع دستشویی، شامپو، رزین و … محصولات این شرکت عمدتا شامل انواع مواد شیمیایی، واکنشگرها، حلالها و محلولهای استاندارد مورد استفاده در آزمایشگاهها و همچنین مواد واسطه مورد استفاده در صنایع داروسازی است. این شركت كه تولیدكننده انواع زرینها از قبیل زرین ملامین- زرین اوره فرمالدئید و اوره فرمالدئید میباشد، در سال ۱۳۵۸ در شیراز آغاز به كار كرد.

آغاز به کار صنایع شیمیایی سینا تقریبا به 36 سال قبل بر میگردد. استفاده از آخرین تکنولوژی دوستار محیط زیست (تکنولوژی ممبرانی) در تولید کلر و سود سوز آور، باعث شده تولیدات شرکت عاری از هرگونه ناخالصی جیوه و دوستدار محیط زیست باشد که این مزیت بسیار ارزشمندی برای محصولات این شرکت محسوب میگردد. این ماده به عنوان ماده اولیه شركت پتروشیمی بندر امام به میزان ۲۷۰۰۰ تن در سال و به قیمت گزاف از خارج وارد میشود و با احداث واحد جدید به منظور تولید مواد نرمكننده، مصرف ماده فوق دو برابر خواهد شد و به همین دلیل طرحی در دست تهیه است كه با اجرای آن میتوان با استفاده از پروپلین و گاز شیرین، ماده فوق را به میزان ۵۵۰۰۰ تن در سال در مجتمع پتروشیمی بندر امام تهیه كرد. 4- برای ایجاد صنایع بزرگ جدید یا توسعه تولید صنایع بزرگ موجود، تخفیفهای خوراک به میزان 20-15درصد به مدت 5-3 سال از زمان بهره برداری در نظر گرفته شود به نحویکه ایران جذابترین قطب سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی پالایشی و فلزات پایه باقی بماند. از این هم که بگذریم یکی از مهمترین بروندادهای این استراتژی افزایش قابل توجه فرصتهای کاری در صنایع کوچک و متوسط بود، امری که صرفاٌ با توسعه صنایع بزرگ و سرمایه بر محقق نمی شد.